На 29 и 30 ноември сирийските опозиционни сили предприеха офанзива в територии, контролирани от режима на Башар Асад, което предизвика реакции от страна на Кремъл. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков определи действията на опозицията като "посегателство върху суверенитета на Сирия" и подчерта, че Русия подкрепя сирийските власти в усилията им за възстановяване на "конституционния ред", припомни Институтът за изследване на войната (ISW) в ежедневния си доклад.

На 30 ноември руският външен министър Сергей Лавров проведе телефонен разговор с турския си колега Хакан Фидан, в който двамата изразиха сериозна загриженост относно "опасното развитие" на събитията в провинциите Алепо и Идлиб. Те обсъдиха необходимостта от координирани руско-турски действия за стабилизиране на ситуацията, основно чрез Астанинския процес — инициатива, стартирана през декември 2016 г. от Русия, Турция и Иран като алтернатива на водения от ООН Женевски процес.

Иранският външен министър Абас Арагчи също проведе телефонен разговор с Лавров на 30 ноември, в който двамата изразиха "крайна загриженост" относно "опасната ескалация" в Сирия. Лавров потвърди силната подкрепа на Русия за суверенитета и териториалната цялост на Сирия, като двамата се съгласиха да засилят съвместните усилия за стабилизиране на ситуацията чрез Астанинския процес.

Въпреки тези дипломатически усилия, остава неясно дали Кремъл ще може да разположи допълнителни ресурси в подкрепа на режима на Асад, предвид високия темп и оперативните изисквания на руските военни действия в Украйна, които остават приоритет за Москва. През 2022 г. Русия изтегли системи С-300 от Сирия обратно в страната, вероятно за да подкрепи операциите си в Украйна. През март 2022 г. имаше непотвърдени съобщения за изтегляне на руски войници и бойци от групата "Вагнер" от Сирия, вероятно също с цел подкрепа на операциите в Украйна.

Слухове за преврат в Дамаск

Слухове за преврат в Дамаск

Иран отрича да има промяна на режима в Сирия

Междувременно, на 30 ноември руският министър на отбраната Андрей Белоусов направи необявено посещение в Пхенян, където се срещна със севернокорейския лидер Ким Чен Ун. Двамата обсъдиха стратегическото партньорство между Русия и Северна Корея, както и отношенията между техните военни. Ким Чен Ун изрази подкрепа за руската война в Украйна и използва риторика, характерна за Кремъл, с цел да предизвика самовъзпиране на Запада.

Русия изпрати военния си министър в Северна Корея, без да казва защо

Русия изпрати военния си министър в Северна Корея, без да казва защо

Двете страни задълбочават сътрудничеството си по отношение на войната в Украйна

На 30 ноември руските войски проведоха офанзивни операции на територията, завзета от Украйна в Курска област, но не постигнаха потвърдени успехи. Руски военни блогъри съобщиха, че силите са напреднали в района на Мартиновка, Дарино и Толсти Луг, но тези твърдения остават непотвърдени.

Украински офицер, базиран в региона, съобщи, че руските сили основно извършват сухопътни атаки с малки групи от трима до петима души. Руските части са заменили тежкото оборудване с алтернативи като всъдеходи, мотоциклети и бъгита след успешни украински удари, които унищожиха значителна част от техниката.

Украински удари в района възпрепятстват ротацията на руските сили, а резерви са разположени на 5-7 километра от фронтовата линия. В района оперират елементи от 40-а и 810-а морски пехотни бригади на Русия.

Украинските сили отбелязаха напредък северно от Харков, възвръщайки тактически позиции в района на Глубокое. Видео, публикувано на 30 ноември, показва руски удари срещу украински части, което потвърждава, че украинските сили успешно са се придвижили в този сектор.

Руските сили обаче продължават офанзивни действия в областта, съсредоточени в районите около Волчанск и Тихое, както и в села като Кудиевка и Гоптивка. Руски дронове успешно възпират украински опити за преминаване на река Волчая, което затруднява украинските маневри.

Руските сили продължават офанзивни операции в Луганска област. Според руски източници, войските са напреднали в няколко точки, включително Новомлинск и близо до Кременна. Въпреки това, ISW не вижда потвърждение на тези твърдения.

Украинският Генерален щаб докладва за ожесточени сблъсъци в райони като Пишчане, Дружелюбовка и Заречне. В бойните действия участват елитни части като 144-а мотострелкова дивизия и подразделения на руските спецназ.

В Донецка област руските части засилват натиска в района на Часов Яр, където се стремят да обкръжат украинските позиции. По информация от украински представители, руските сили се опитват да пробият украинската отбрана и проникват с малки групи.

Руски блогъри съобщават за активни боеве около Торецк и Покровск, но липсват потвърждения за значителни териториални придобивки.

Отново размяна на дронове между Русия и Украйна
Обновена

Отново размяна на дронове между Русия и Украйна

Едно дете в загинало в Брянска област, трима убити в маршрутка в Херсон