Иранският външен министър Абас Арагчи заяви, че Иран ще отговори по подходящ начин на неотдавнашните "нетехнически" действия на Европа.
С това той подчертава ангажимента на страната за сътрудничество с Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), въпреки действията на европейските сили, съобщава ИРНА.
В интервю за ливанския информационен бюлетин Al-Mayadeen, Арагчи поясни, че докато Иран остава искрено готов да работи с МААЕ, европейският ход противоречи на планирания път на сътрудничество.
Той добави, че неотдавнашната покана към генералния директор на МААЕ Рафаел Гроси има за цел да отвори нова глава в отношенията на Иран с агенцията.
Арагчи отбеляза, че Иран се е опитал да намери обща основа за справяне с оставащите проблеми, а Гроси изрази оптимизъм, приветствайки този подход.
Въпреки това той също предупреди, че продължаващият натиск няма да доведе до благоприятни резултати, твърдейки, че подобна тактика няма да разубеди Иран от решимостта му да се ангажира положително с МААЕ.
Припомняме, че по-рано тази седмица Иран предложи да не разширява запасите си от уран, обогатен до 60% чистота - близо до 90-те процента, необходими за създаването на ядрено оръжие, и се подготвя за целта. Това съобщава Международната агенция за атомна енергия в поверителни доклади до държавите-членки.
По време на посещението на шефа на МААЕ Рафаел Гроси в ислямската република миналата седмица "бе обсъдена възможността Иран да не разширява повече запасите си от уран, обогатен до 60% U-235", се посочва в един от двата поверителни тримесечни доклада на агенцията.
МААЕ е потвърдила, че Иран е "започнал прилагането на подготвителни мерки".
Високопоставен дипломат обаче заяви, че предложението на Иран, което ще ограничи запасите до около 185 кг, зависи от това дали западните сили ще отменят планираната резолюция срещу страната на заседанието на Съвета на управителите на МААЕ тази седмица.
Отношенията между Техеран и МААЕ се влошиха поради няколко дългогодишни проблема, включително след като Иран забрани на експертите по обогатяване на уран от агенцията да влизат в страната и се оказа неспособен да обясни следи от уран, открити в недекларирани обекти.
През 2023 г. Техеран даде широки гаранции на ядрения надзорен орган на ООН, че ще подпомогне отдавна спряното разследване за урановите частици, открити в недекларирани обекти, и че ще постави отново отстраненото оборудване за наблюдение. Докладите на МААЕ до държавите членки на агенцията обаче сочат, че има малко резултати в това отношение.