Иран и Израел размениха серии въздушни удари късно в петък и рано в събота, съобщава "Ройтерс".
Сирени за въздушна тревога прозвучаха в Тел Авив и Йерусалим, двата най-големи града в страната преди зазоряване. Военните казаха, че техните системи за противовъздушна отбрана работят, опитвайки се да прихванат ирански ракети.
Съобщава се за повече от 30 ранени в Израел след поне 4 вълни на удари в Тел Авив, Йерусалим, Хайфа и други градове.
"През последния час десетки ракети бяха изстреляни към държавата Израел от Иран, някои от които бяха прихванати", казаха израелските военни.
Той каза, че спасителните екипи работят на редица места в страната, където се съобщава за паднали снаряди, без да се коментират жертви.
Няколко експлозии бяха чути в иранската столица Техеран, съобщи полуофициалната агенция Tasnim.
Агенция Fars съобщи, че са ударили летището в Техеран Мехрабад и там бушува пожар.
Близо до ключови обекти на иранското ръководство, летището е домакин на военновъздушна база с изтребители и транспортни самолети.
Това се случи часове, след като Израел започна най-голямата си досега офанзива срещу дългогодишния си враг в опит да му попречи да разработи ядрено оръжие.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова Израел и Иран да спрат взаимните си атаки, като същевременно призова за дипломация. "Израелски бомбардировки на ирански ядрени обекти. Ирански ракетни удари в Тел Авив. Стига ескалация. Време е да спрем. Мирът и дипломацията трябва да надделеят", написа Гутериш в X в събота.
Маккой Пит, висш служител в Бюрото за международни организационни въпроси към Държавния департамент на САЩ, заяви на извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН в петък, че "последиците за Иран ще бъдат тежки".
Той каза, че президентът Доналд Тръмп иска край на насилието и Иран да постигне ядрена сделка. "Съединените щати ще продължат да търсят дипломатическо решение, което гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие или да представлява заплаха за стабилността в Близкия изток", каза той. "Ръководството на Иран би било разумно да преговаря в този момент."
Иран заяви, че диалогът със САЩ относно ядрената програма на Техеран вече е "безсмислен", обвинявайки Вашингтон в подкрепа на атаката. "Другата страна (САЩ) действаше по начин, който прави диалога безсмислен. Не можеш да твърдиш, че преговаряш, и едновременно с това да разделяш работата, като позволяваш на ционисткия режим (Израел) да атакува територията на Иран", цитира полуофициалната информационна агенция Тасним говорителя на външното министерство Есмаил Багаей.
Русия предложи да посредничи за мир. Украйна осъди като лицемерие руската позиция за военния конфикт и обяви Иран като заплаха.
n-a-Sfr8RjqT
на 14.06.2025 в 13:53:34 #8Господ вижда и ще накаже убийците!
NaskoZashtoto
на 14.06.2025 в 12:19:33 #7Иран, според оценки на израелското разузнаване, има 400 кг. обогатен на 60% уран, достатъчен за да се направи атомна или поне “мръсна” бомба. Тази “превантивна” атака очевидно не е засегнала този запас (иначе щеше да Ива рязък скок на радиационния фон). Продължаването на атаките може да подтикне Иран наистина да създаде ядрено оръжие. Помислете за това.
baku
на 14.06.2025 в 11:10:38 #6#5 Като не знаеш историята защо постваш глупости. До 1982 Иран беше светка държава със свободни хора и уважавани жени, нямаше забулени и репресирани такива. Тогава дойдоха *** и върнаха страната в средновековието, както се опитва и Ердоган в Турция. Запомни какво казвам там ще има нова анти ислямска революция, джамии ще бъдат бутани а аятоласте ще видят по уличните стълбове, толкова омраза има натрупана срещу тях.
n-a-McykgVc0
на 14.06.2025 в 10:25:35 #5Иран е победил Рим, но наследниците на Рим са слаби ученици. Не разбирам как може Ганьовците по долу да се подиграват на държава, която отстоява правото си на избор 50 години. Ганьо не вижда че в България се готви Палестински сценарий, прости варвари, това са повечето съвременни "Българяни"
rosstrollnadzor
на 14.06.2025 в 10:12:48 #4Хаха ... висшите аятоласи и висшите им генерали на незнамсикаквикорпуси , дето си ги назначават , са ходещи некролози !! Аятоласите с генералите , са типичен пример на религиозна клептокрация , и как от една държава с история и народ могат да направят опосредствана територия ... Както кремльовската клика на издирваният от Международният съд в Хага за системни престъпления престъпления срещу човечеството , ходещият на токчета изверг , спящият по бункери детеубиец ...
alabala654
на 14.06.2025 в 08:42:20 #3Не е лошо Хаменей да си пише завещанието вече. Скоро време ще му потрябва..
power
на 14.06.2025 в 07:49:05 #2За първи път се кефя на агресията на чифутите
ddoko-doko
на 14.06.2025 в 06:49:11 #1Хвани едните и удари другите.