Украйна предложи прекратяване на огъня за Великден. Този въпрос ще бъде обсъден с американската страна утре.

Президентът Володимир Зеленски направи това изявление по време на неформална среща на Съвета на външните министри на държавите членки на Европейския съюз (ЕС) в Киев, съобщавва "Укринформ".

"Говорих за това вчера и ще го повторя днес: предложихме прекратяване на огъня за Великденските празници. Надяваме се, че САЩ ще подкрепят това предложение и очакваме отговор от Русия. Утре ще говоря с американския екип, включително по този въпрос, и очакваме резултати. Всички се нуждаят от резултати", каза Зеленски.

Той също така изрази благодарност към всички, които подкрепят дипломацията. "Правим всичко, за да сложим край на тази война по дипломатически път. Но Русия не показва намерение да сключи надеждно споразумение - всичко зависи от натиск. Надявам се, че Съединените щати ще останат решителни, ще помогнат за довеждането на Русия до тристранна среща и ще окажат натиск върху нея в името на мира", каза държавният глава.

Зеленски: Русия убеждава САЩ, че може да превземе Донбас за 2 месеца

Зеленски: Русия убеждава САЩ, че може да превземе Донбас за 2 месеца

Според държавния глава, те прибягват до натиск върху партньорите си

Както се съобщава, по време на разговор с журналисти на срещата на върха в Буча, Володимир Зеленски заяви, че утре ще се проведе видеоконференция на ключови преговарящи от Украйна и САЩ с негово участие, а към тях ще се присъедини и генералният секретар на НАТО Марк Рюте.