Върховният водач на Иран призова мюсюлманските страни да продължат да се борят срещу Израел, който според него не е държава, а "терористичен гарнизон" срещу палестинците, предаде "Ройтерс".
"Борбата срещу този деспотичен режим е борбата срещу потисничеството и борбата срещу тероризма. А това е обществен дълг да се борим срещу този режим", настоя аятолах Али Хаменеи в реч, излъчвана по телевизията.
Хаменеи говори в ежегодния ирански ден Кудс, което е арабското име на Йерусалим, отбелязван в последния петък на месеца на постене на мюсюлманите Рамазан.
Противопоставянето на Израел е мерило за вярата за ръководения от шиитите Иран, който подкрепя палестински и ливански ислямистки екстремистки групировки, възразявайки на мира с еврейската държава, която Техеран не признава.
"Сътрудничеството на мюсюлманските държави по отношение на Кудс (Йерусалим) е кошмар за ционистите", подчерта Хаменеи.
Иранските власти призоваха за слагане на край на Израел, включително чрез референдум, който да изключи по-голямата част от евреите му, като същевременно включва палестинци в региона и в чужбина.
Пандемията от коронавируса принуди правителството да отмени ежегодния си парад за Деня Кудс. Но иранските държавни медии показаха кадри с мотоциклетисти и превозни средства, развяващи знамена на Палестина и ливанската ислямистка групировка "Хизбула", движещи се по улиците на Техеран.
Те също така публикуваха снимки на хора, горящи израелски и американски знамена.
chafeto
на 08.05.2021 в 01:23:51 #2daily-grace-dWm7bb8Q След загубата на стратегическия съюзник в Лицето на Иран, САЩ заложиха на едно свое творение, наречено Саудитска Арабия. Те (саудитците) станаха "свещената крава" на САЩ в региона и се започна едно тъпчене на уахабитското кралство с американско оръжие. Няма как да не ти е направило впечатление странно толерантното отношение на САЩ след разфасоването на Кашоги в саудитското посолство в Турция. На фона на истеричните писъци и нервни кризи около цирка с новичока, наистина е странно. Няма как да не забравим и грубото замазване на на саудитската връзка с атентатите от 11.09 и "даването на коридор" на заподозрените от ФБР саудитци да се изнесат от страната. В крайна сметка СА нито може да замени Иран като съюзник, нито пък може да бъде противовес на Иран, поради простата причина, че въпреки всичкото американско оръжие, камиларите на практика са небоеспособни. И евентуален конфликт м/у Иран и СА, знаем как би приключил. Но пък се появи едно наистина странно явление, изразяващо се в колаборация межди Изрел и СА. Знаем много добре отношението на по-радикалните ислямски елементи (пък и не само) към Израел. Ционисти и Уахабити... Ти да видиш! А колкото до агресивната антиизраелска реторика, винаги съм я смятал за пресилена и до известна степен фасадна. Но с течение на времето започнах да разбирам, че в крайна сметка донякъде си има своите основания и обективни предпоставки. Особено от гледна точка на Иран.
chafeto
на 08.05.2021 в 01:01:55 #1daily-grace-dWm7bb8Q Мислиш ли. че американците не биха свалили властта в Иран, ако можеха? Имаш ли си и най-малка представа какво изгубиха САЩ, когато бяха наритани от там през 1979? Загубата на "ведомствената бензиностанция" на Великобритания, САЩ и Израел не беше най-голямата болка. Американо-юдеите претърпяха огромна загуба там най-вече в стратегическо отношение. Няма да се впускам да обяснявам важността на Ормузкия проток, Персийския залив като цяло, както и целия регион. Но загубата на Иран като военен съюзник (особено пък що се отнася до Израел) беше наистина удар. Колаборацията с Израел беше и едно от нещата, което вбесяваше мнозинството от иранците. Колкото до работата с "Потисничеството"... Ще се опитам да съм кратък, защото темата е доста обширна. Въпреки множеството "рекламни трейлъри" на дореволюционен Иран, които обикалят мрежата, истината беше, че Иран си беше типичната колония. Износител на суровини на ниска цена и почти никакво производство. Една малка върхушка (и еднодневките, гравитиращи около нея), която живее в лукс и по начин в абсолютен разрез с разбиранията на тънещото в мизерия и неграмотрност неселение. То и затова революцията (която е спорно доколко точно е ислямска по своята същност) така безкомпромисно помете слугинажния елит с цялата му тежко въоръжена армия и полиция (които между другото масово преминаваха в другия лагер). Въпреки десетгодишната война с Ирак, въпреки всички санкции, постоянните саботажи на Израел (вкл.и убийства на ирански учени), Иран претърпя развитие в икономическо, социално, технологично отношение, за което повярвай ми, днес такива проскубаняци като нас могат само да мечтаят. Днес както виждаш, Иран е един от новопоявилите се регионални играчи. А от нас се учеха на много неща навремето. Така че "демократичния филм" иранците вече са го гледали и нямат намерение да го гледат пак. Извинявай, не искам да се заяждам, но теми като Иран са наистина много силно преекспонирани и такива категорични изказвания базирани на медиини публикаци и на традиционната ни предубеденост към всичко ислямско (която е напълно оправдана и разбираема поради обективни причини) са доста неуместни. Сдве думи, Иран не е това, което ти пробутват медиите. И не само Иран, но да не навлизаме в Офтопик. Колкото до ислямския елемент в Иран, там нещата също са интересни за обсъждане. Има много какво да се каже, но коментарът ще стане прекалено дълъг. Интерсен случай е Иран, наистина, но усилията на тези, които държат монопола с инфрмацията нямат интерес ние да виждаме нещата в истинската им светлина. Ни най-малко не искам да кажа, че там всичко е ОК, няма проблеми и т.н. Напротив, проблеми там има достатъчно, не нещата наистина не са такива, които ни ги пробутват медиите.