Споразумението между Иран и Съединените щати за прекратяване на войната в Близкия изток е "декларация за поражението на Америка". Това заяви ръководителят на иранския преговорен екип Мохамад Багер Галибаф, цитиран от "Франс прес".

"Исламабадското споразумение не е резултат от натиск и принуда, а от съпротивата и силата на смелия ирански народ", изтъкна той, визирайки текста, финализиран с посредничеството на Пакистан.

"Ето защо Исламабадският меморандум за разбирателство се превърна в декларация за поражението на Америка", обяви Галибаф и добави, че сигурността в Близкия изток трябва да бъде гарантирана от държавите в региона.

Той направи изказването си на конференция в азербайджанската столица Баку.

Сенатът на САЩ ограничи Тръмп във войната с  Иран

Сенатът на САЩ ограничи Тръмп във войната с Иран

Това е силно послание, че войната не се радва на подкрепа в Конгреса

"Ние виждаме бъдещето на региона не в конфронтацията, а във взаимодействието и не в унищожението, а в съвместното съществуване", подчерта Галибаф.

Главният ирански преговарящ повтори и че мирът в Ливан е основен стълб за постигането на окончателно споразумение с Вашингтон.

"За нас прекратяването на огъня в Ливан беше и остава толкова важно, колкото и прекратяването на огъня в Иран, а краят на войната в Ливан беше също толкова важен, колкото и краят на войната в Иран".

Преговарящите от САЩ и Иран са създали канал за връзка

Преговарящите от САЩ и Иран са създали канал за връзка

Регулиране на трафика през Ормузкия проток