Иранският парламент е гласувал закон, задължаващ правителството да изиска обезщетение от САЩ за 63 години на „враждебни действия и престъпления”, съобщава иранската държавна телевизия, цитирана от „Франс прес”.

"Правителството има задължението да предприеме необходимите мерки, търсейки компенсация за материални и морални щети, причинени от САЩ” на страната и иранците през последните 63 години, се посочва в текста на новия закон.

Цитират се „материални и морални щети”, причинени от САЩ по време на преврата, организиран от ЦРУ срещу националистическия министър-председател Мохамед Мосадък през 1953 г., в Ирано-иракската война между 1980 и 1988 г., в унищожаването на нефтени платформи в Персийския залив и в шпионаж срещу Ислямската република.

Парламентът не уточнява сумата, но вицепрезидентът Маджид Ансари заявил по време на дебата, че „иранските съдилища вече определиха САЩ да платят 50 млрд. долара обезщетения за своите враждебни действия” към страната.

Законът беше приет от доминирания от консервативните сили вече бивш състав на парламента в отговор на решение на Върховния съд на САЩ през миналия месец.

На 20 април американският съд постанови, че Иран трябва да предаде близо 2 млрд. долара в замразени активи на централната банка на оцелелите и близките на убитите в нападения, за които САЩ обвиняват Иран, че ги е организирал.

Тези атаки включват атентата през 1983 г. срещу американските казарми за морски пехотинци в Бейрут и атентата във военната база „Хобар тауърс” в Саудитска Арабия през 1996 г.

Определението на съда засяга около 1000 американски граждани.

На 10 май иранският президент Хасан Рохани обяви, че Техеран подготвя дело пред международен съд, за да бъдат възстановени замразени активи на стойност от близо 2 млрд. долара.

Ние няма да позволим САЩ да погълнат тези пари толкова лесно”, зарече се той пред тълпа от хиляди хора в югоизточния град Керман.

Иранските средства са замразени в Ню Йорк.

Ирански официални лица се оплакаха, че САЩ не правят достатъчно за насърчаване на инвестициите в Иран, въпреки историческото ядрено споразумение със шестте световни сили, което доведе до отмяната на санкциите.