Иран обвини САЩ в "протакане" на непреките преговори за възстановяване на ядрената сделка от 2015 г., съобщава "Ройтерс".
Техеран уточни и че размяната на затворници с Вашингтон не е свързана с преговорите.
След 16 месеца прекъсване на непреките преговори между двете страни с посредничеството на Европейския съюз, на 8 август високопоставен служител на ЕС обяви, че е представил "окончателно" предложение и очаква отговор в рамките на "много, много малко седмици".
Миналата седмица Иран отговори на текста на ЕС с "допълнителни оценки и съображения" и призова Вашингтон да прояви гъвкавост за разрешаване на три оставащи проблема. От своя страна САЩ заявиха, че проучват отговора на Иран.
"Американците протакат и има бездействие от страна на Европа. Америка и Европа се нуждаят от споразумение повече от Иран", подчерта на пресконференция говорителят на иранското външно министерство Насер Канаани.
Той заяви, че Техеран иска устойчиво споразумение, което да запази законните права на страната.
"Търсим добро споразумение, което би гарантирало националните интереси на Иран и би било дълготрайно. Няма да бъдем ухапани два пъти", изтъкна иранският представител.
Докато не постигнем съгласие по всички въпроси, не можем да кажем, че сме постигнали пълно споразумение, категоричен бе Канаани.
Междувременно САЩ многократно настояха Иран да освободи няколко техни граждани от американско-ирански произход, държани в Иран по обвинения относно държавната сигурност. Иран пък поиска освобождаването на няколко иранци, задържани по обвинения, свързани със санкциите на САЩ.
"Подчертаваме, че размяната на затворници с Вашингтон е отделен въпрос и няма нищо общо с процеса на преговори за съживяване на пакта от 2015 г.", посочи Канаани, добавяйки, че Техеран е готов да размени затворници.
Съгласно ядрения пакт от 2015 г. Иран ограничи програмата си за обогатяване на уран, потенциален път към ядрени оръжия, въпреки че Техеран твърди, че търси само гражданска атомна енергия в замяна на премахване на международните санкции.
През 2018 г. тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп се отказа от сделката, като я нарече твърде мека по отношение на Иран, и наложи отново суровите санкции на САЩ, което накара Техеран да наруши ядрените ограничения в пакта около година по-късно.
През март ядрената сделка изглеждаше близо до възобновяване, когато ЕС, който координира преговорите, покани във Виена външните министри на страните по споразумението за финализиране на споразумението след 11 месеца непреки преговори между Техеран и Вашингтон.
Оттогава насам обаче преговорите бяха прекратени, най-вече поради настояването на Иран САЩ да премахнат Корпуса на гвардейците на Ислямската революция от списъка си на чуждестранните терористични организации, от което впоследствие страната се отказа.