Парламентът на Иран прие пробното прилагане на законопроект за носенето на хиджаб за период от три години, съобщава Анадолската агенция.
След доклад на съдебната парламентарна комисия законопроектът беше подложен на гласуване, като 152 депутати гласуваха в негова подкрепа, 34 бяха против, а седмина се въздържаха.
Преди гласуването председателят на комисията Муса Газанфарабади посочи, че законопроектът се състои от пет глави, в които са описани общите и специфичните задължения на изпълнителните органи, обществените задължения и социалната отговорност, както и престъпленията и нарушенията.
Законодателите имаха разногласия относно пробния период, като част от тях предложиха той да бъде пет години. В крайна сметка обаче беше решено пробният период да бъде три години, след което да стане постоянен закон.
Председателят на парламента Мохамад Бакер Галибаф заяви, че съдебната власт е подкрепила в писмо доклада на съдебната комисия относно законопроекта за хиджаба и целомъдрието.
Законопроектът, който експертите на ООН разкритикуваха, беше внесен в иранския парламент през май. Той има за цел да наложи задължителен дрескод в ислямската република.
Предвиждат се парични глоби спрямо тези, които не спазват приетия начин на обличане, но не се препоръчват по-строги наказания.
Въпросът за задължителния дрескод излезе на дневен ред след смъртта на 22-годишната иранка Махса Амини по време на полицейски арест през септември миналата година. Случаят отприщи масови протести в цялата страна.
След смъртта ѝ иранските власти разпуснаха т.нар. "морална полиция", която задържа Амини в Техеран заради неспазване на задължителния дрескод според исляма.
През февруари беше въведен план за използване на интелигентни системи за наблюдение, за да се наложат задължителните норми за носенето на хиджаб, но планът не проработи по начина, по който властите искаха.
На 16 септември се навърши първата годишнина от смъртта на Амини.