Външният министър на Иран призна за първи път, че страната му е доставила дронове на Русия. По думите му трансферът е станал преди войната на Москва срещу Украйна, в която произведените в Иран дронове са бомбардирали Киев с пикиране, информира Асошиейтед прес.
Коментарите на иранския външен министър Хосейн Амирабдолахиан идват след месеци на объркващи съобщения от Иран относно доставката на оръжие, докато Русия изпраща безпилотните самолети да нанасят удари по украинска енергийна инфраструктура и цивилни цели.
Дадохме ограничен брой дронове на Русия месеци преди войната в Украйна, каза Амирабдолахян пред репортери в Техеран.
Докато призна пратката, Амирабдолахиан заяви в събота, че Иран не е забелязал използването на своите дронове в Украйна. Той каза, че Иран остава ангажиран със спирането на конфликта.
Ако Украйна притежава някакви документи, че Русия е използвала ирански дронове в Украйна, те трябва да ни ги предоставят. Ако ни се докаже, че Русия е използвала ирански дронове във войната срещу Украйна, няма да останем безразлични към този въпрос, добави той.
Преди това иранските власти отричаха да въоръжават Русия във войната й срещу Украйна. По-рано тази седмица посланикът на Иран в ООН Амир Саид Иравани нарече обвиненията "напълно неоснователни" и повтори позицията на Иран на неутралитет във войната. САЩ и техните западни съюзници в Съвета за сигурност призоваха генералния секретар Антонио Гутериш да разследва дали Русия е използвала ирански дронове за атака на цивилни в Украйна.
ivan-koichev
на 07.11.2022 в 10:22:27 #5Какво има да се коментира тук, всеки и на Изток и на Запад си има право на защитна теза без оглед на това колко абсурдно изглежда. И на Изток и на Запад е предназначена за шараните, в случая у нас евроатлантическите шарани имат значителен превес, най вече що са гласовити и лесно усвояеми.
oktavian
на 06.11.2022 в 08:06:02 #4Доста време им отне на Путин и аятоласите за да нагласят датите и документите по сделката за дроновете. Логиката говори, че ако иранските дронове са били на разположение на Путин по време на разгрома на руската армия край Харков, или след потопяването на крайцера Москва, той рабира се щеше да се възползва незабавно от тях! Но тях просто ги нямаше тогава!Факт!
alabala654
на 05.11.2022 в 17:53:02 #3И някой повярва на тези приказки...
james-hendrix
на 05.11.2022 в 16:05:31 #2И на Българима му харесва клуба с Ким Чен УН, Путин, Кси, Иран? Ние трябва да сме луди! Трябва да си натискаме парцалките в ЕС!
avedar52
на 05.11.2022 в 14:38:56 #1"Дадохме ограничен брой дронове на Русия месеци преди войната в Украйна."