Американски и израелски разузнавателни специалисти са на мнение, че иранските лидери все още не са взели решили дали ще развиват ядрената си програма за военни цели и, според някои техни представители, последните проблеми с ядрените учени на Техеран и оборудването им са върнали разработките с две години назад, предаде „Ройтерс".

Последните оценки, базирани частично и на информация от израелското разузнаване, намаляват значително напрежението върху лидерите във Вашингтон и Тел Авив по отношение на евентуална военна операция, целяща унищожаването на иранската ядрена инфраструктура.

По този начин и администрацията на американския президент Барак Обама ще има шанса да продължи да прилага двупосочната си стратегия спрямо Иран - засилени дипломатически контакти, но и заплахи за по-тежки икономически санкции.

Убийствата на ирански учени и червеят Stuxnet, който порази контролните системи на някои от основните ядрени обекти, вероятно са забавили ядрената програма на Техеран, смятат представители на израелското разузнаване. Тази оценка се споделя от голяма част от експертите в САЩ.

Имаме повече време, отколкото си мислехме", заяви ген. Майкъл Хейдън, бивш директор на ЦРУ. По думите му решение за удар срещу Иран ще бъде взето по време на следващия президентски мандат, тоест след изборите през 2012г.

Според други представители на разузнавателните среди, в момента на най-високо ниво в Техеран се води дебат дали въобще страната трябва да развива ядрена програма за военни цели. „Даже ако вземат погрешното решение и решат да създадат атомна бомба, не е сигурно, че ще успеят да го направят бързо. Имат много познания, но прилагането им на практика е нещо съвсем различно", коментира един от тях пред „Ройтерс".

Оценката на „Мосад" за ядрените възможности на Иран също претърпя промяна. Еврейската държава преразгледа позицията си, че Техеран в най-близко бъдеще ще притежава ядрено оръжие, като вече се смята, че това може да стане най-рано след четири години.

Въпреки това, премиерът Бенямин Нетаняху, а и някои американски експерти смятат подобни оценки са твърде оптимистични.

През следващата седмица представители на Иран, САЩ, Великобритания, Русия, Германия, Франция и Китай ще се срещнат в Истанбул, като цел на разговорите ще е да бъде гарантирано, че Техеран единствено ще създава свои атомни електроцентрали.