Украинската и руска делегации се срещнаха в Истанбул на 16 май, но постигнаха малък напредък за пълно прекратяване на огъня или мирно уреждане на войната на Русия срещу Украйна. Руската официално е поискала Украйна да отстъпи територия, към която неофициално претендира, като същевременно твърди, че войната може да продължи с години. Русия може отново да формализира предишни неофициални териториални претенции в бъдеще като част от усилията си за осигуряване на пълна капитулация на Украйна.
Това пишат от Института за изследване на войната (ISW).
Помощникът на руския президент Владимир Медински, ръководител на руската делегация, вероятно се е срещнал с директора на щаба за политическо планиране в Държавния департамент на САЩ Майкъл Антон преди украинско-руската среща.
Украинската делегация, включваща украинския министър на отбраната Рустем Умеров, външния министър Андрей Сибиха и началника на президентската администрация Андрей Йермак, се срещна със специалния пратеник на САЩ за Украйна генерал Кийт Келог, съветника по националната сигурност на Обединеното кралство Джонатан Пауъл, съветника по външната политика на френския президент Еманюел Бон и съветника на германския канцлер по външните работи и политиката на сигурност Гюнтер Заутер, за да координират позициите си преди украинско-руската среща.
Украйна и Русия ще разменят по 1000 военнопленници в близко бъдеще.
Делегациите са се съгласили да представят своите виждания за евентуално бъдещо прекратяване на огъня и двустранните преговори ще продължат след това представяне.
ТАСС съобщи, че няма определена конкретна дата за обмен.
Украински дипломатически източници съобщиха на различни западни и украински медии, че руската делегация е отправила "нереалистични" и "неприемливи" искания, които "далеч надхвърлят" всички искания, обсъждани от Русия преди това.
Харковска област е щяла да проведе "референдум", за да стане "петата област, присъединила се към Русия" през септември 2022 г., ако не беше успешната украинска контраофанзива в Харковска област по това време. Руските сили започнаха атаки през границата между Сумско-Курска област през април 2025 г., за да създадат буферна зона и евентуално да настъпят допълнително към град Суми, за да разширят руските териториални претенции в Украйна.
Руските сили по подобен начин започнаха офанзивни операции през май 2024 г., за да създадат буферна зона в северната част на Харковска област, а заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев заяви по това време, че предвидената от Русия "буферна зона" трябва да обхваща цяла Украйна, което предполага, че концепцията на Кремъл за буферната зона е едва прикрито оправдание за намерението на Русия да погълне по-големи части от Украйна.
Руските власти отдавна неофициално предявяват претенции за допълнителни територии в Украйна, освен Сумска, Харковска, Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска области. Руски официални лица, включително руският президент Владимир Путин, последователно твърдят, че "Новорусия" - измислен регион на Украйна, за който кремълските служители твърдят, че включва цяла Южна и Източна Украйна - е "неразделна" част от Русия и че Одеса е "руски" град.
Новорусия географски обхваща Харковска област. Ръководителят на окупационния режим на Херсонска област Владимир Салдо заяви през април 2025 г., че "връщането" на западния (десен) бряг на река Днепър на Русия е "фундаментално важно" и "абсолютен приоритет".
Салдо призова Русия да контролира напълно районите на река Днепър, които преминават през Херсонска, Запорожка и Днепропетровска области - призив към Русия да контролира части от Днепропетровска област, които Русия не е претендирала официално или незаконно анексирала. Кремъл може все повече да възприеме този модел на неофициално обсъждане на допълнителни руски териториални претенции и след това официално да ги въвежда като изисквания в мирните преговори в бъдеще.
ISW последователно оценява, че руският президент Владимир Путин няма да направи компромис в мирните преговори, освен ако Украйна и Западът нанесе значителни бойни и икономически загуби на Русия и го принуди да преосмисли теорията си за победата. Путин формулира теорията си за победата във войната си в Украйна през юни 2024 г., която постулира, че Русия ще може да спечели война на изтощение срещу Украйна, като продължи постепенното, пълзящо настъпление за неопределено време и попречи на Украйна да провежда успешни, оперативно значими контраофанзивни операции, приемайки, че военните усилия на Русия ще надминат западната подкрепа за Украйна.
ISW преди това оцени, че Русия е изправена пред редица усложняващи се материални, индустриални, човешки и икономически проблеми, които заплашват способността на Русия да продължи войната в Украйна в дългосрочен план.
Путин вероятно дава приоритет на разделянето на западните съюзници на Украйна и отслабването на западната подкрепа за Украйна, за да осигури желаното от него крайно състояние в преговорите, вместо ефективно да се справи с вътрешните проблеми на Русия. Решението на Путин да засили офанзивните операции в цяла Украйна през март и април 2025 г. само изостря тези проблеми и подчертава ангажимента му да оказва натиск върху Украйна в преговорите.
ISW продължава да оценява, че увеличената западна - особено американска - военна помощ и икономическите санкции са необходими, за да се даде възможност на Украйна да нанесе значителни бойни загуби за Русия и принуждават Путин или да промени теорията си за победата, или да вземе икономически болезнено и непопулярно решение за прилагане на поредно частично принудително повикване в резерва.
Съобщава се, че руският президент Владимир Путин е одобрил серия от промени в командването на руските военни, включително нов главнокомандващ на руските Сухопътни войски. Руският президент Владимир Путин подписа указ на 15 май за назначаване на бившия главнокомандващ на Сухопътните войски генерал Олег Салюков за заместник-секретар на Съвета за сигурност на Русия.
"Известия", позовавайки се на неопределен източник, съобщи на 15 май, че руското Министерство на отбраната (МО) е назначило генерал-полковник Андрей Мордвичев за главнокомандващ на Сухопътните войски на въоръжените сили, който да замени Салюков.
Мордвичев доскоро е бил командир както на руската Централна групировка на войските, така и на Централния военен окръг (ЦВО) и е ръководил превземането на Авдеевка от Русия през февруари 2024 г.
Назначаванетопоказва, че Кремъл одобрява тактиките, разработени под командването на Мордвичев - а именно използването на мъчителни, силно изтощителни, водени от пехота атаки - и се стреми да институционализира тези тактики, които Командното командване използва за настъпление в посока Авдеевка-Покровск от края на 2023 г.