Украйна нанесе успешен комбиниран удар срещу руски цели в нощта на 19 срещу 20 ноември с помощта на дронове и предоставени от Запада далекобойни оръжия. Guardian и Bloomberg съобщиха на 20 ноември, цитирайки анонимни източници, че са извършили първите удари с осигурени от Обединеното кралство ракети Storm Shadow.
Това пише в поредния анализ на бойните действия в Украйна Институтът за изследване на войната (ISW).
Геолокирани кадри, публикувани на 20 ноември, показват последствията близо до Марино, Курска област.
Няколко руски блогъри твърдят, че украинските сили са изстреляли до 12 ракети Storm Shadow.
Целта може да е била имението Барятински в Марино, в което украинското издание Defence Express предполага, че е бил разположен команден пункт за руски и севернокорейски войски, действащи в Курска област.
ISW не може да потвърди, но предполага, че е възможно.
Украинските сили също така нанесоха мащабен удар с безпилотни самолети срещу военни и отбранителни промишлени обекти във Воронеж, Белгород и Новгородска област. Руското министерство на отбраната (МО) твърди, че руските системи за противовъздушна отбрана са унищожили или прехванали общо 44 украински дрона към сутринта на 20 ноември. Сред тях 20 над Новгородска област; пет над Курска област; четири над Орловска област; по три над Белгородска, Тулска и Тверска области; и по две над Брянска, Московска и Смоленска области.
Ръководителят на Центъра за борба с дезинформацията на Украйна лейтенант Андрий Коваленко заяви на 20 ноември, че украински дронове са ударили арсенал на 13-то Главно ракетно-артилерийско управление (ГРАУ) близо до Котово, Новгородска област, където според съобщенията руските сили са съхранявали боеприпаси, ракети и други.
Украински и руски източници освен това публикуваха кадри от последствията от докладван удар с украински дрон срещу фабриката EFKO в Алексеевка, Белгородска област, която според Коваленко произвежда товарни дронове за руската армия.
Руски източници съобщиха, че украински дронове също са ударили неуточнено промишлено предприятие във Воронежска област и са нацелили нефтено депо в Сосновка, Самарска област.
ISW отдавна е оценил, че системите, които западните партньори предоставят на Украйна, заедно с местното отбранително промишлено производство, са необходими, за да се води успешно мащабна модерна война в много области.
Украйна вече е доказала своята ефективност при дронове, често произведени в страната, за нанасяне на удари по различни военни цели в руския тил, включително военновъздушни бази, командни щабове и артилерийски складове.
Арсеналът на Украйна вече включва въздушни и военноморски дронове и осигурени от Запада системи като F-16, HIMARS и ATACMS, въпреки че условията за използване на последните системи са достатъчно ограничени, за да ограничат ползата, която Украйна може да извлече от използването им.
Добавянето на по-мощни и прецизни системи, осигурени от Запада, като JASSM и допълнителни системи ATACMS, Storm Shadows и SCALP, е от решаващо значение, за да позволи на Украйна да увеличи ефектите, които може да генерира чрез удари на далечни разстояния срещу руския тил.
Руските сили, за разлика от тях, експериментират и диверсифицират своите ударни пакети, за да нанесат максимални щети на украинската критична инфраструктура, провеждайки чести удари с комбинация от предоставени от Иран или руско производство дронове Shahed и варианти на дронове, предоставени от Северна Корея и произведени в страната балистични и крилати ракети, хиперзвукови ракети и авиационни бомби.
Западните ограничения върху способността на Украйна да използва осигурени от Запада оръжия за нанасяне на удари на територията на Русия ограничават украинския капацитет в разработването на съразмерни ударни пакети. Украйна се нуждае от продължителна военна помощ от Запада, както и от вътрешни иновации и производство, за да продължи да изгражда и използва ударни пакети за насочване към руския тил и генериране на въздействия на тактическо до оперативно ниво на бойното поле.
Заместник-командващият украинските ракетни и артилерийски сили полковник Сергий Мусиенко съобщи в статия от 18 ноември на украинското издание RBK-Украйна, че руските сили са изправени пред недостиг на боеприпаси в избрани сектори от фронтовата линия и все повече изпращат на бойното поле 122-милиметрови и 130-милиметрови гаубици от съветската епоха.
Мусиенко заяви, че руските сили са започнали да разпръскват своите артилерийски и командни системи по фронтовата линия, за да избегнат групирането на техника в една зона и увеличаване на уязвимостта към украински удари. Руските сили променят тактиката си за нападение, като използват малки екипи от един до двама руски служители, които тичат, за да прикриват, след което малки групи се натрупват и координират, преди да започнат следващо нападение.
Мусиенко заяви, че руските сили също използват бронирани машини, мотоциклети, всъдеходи (ATV) и бъгита, за да се доближат бързо до украинските позиции и да участват в битки с леко оръжие. Мусиенко коментира руските ударни адаптации, заявявайки, че руските сили са създали разузнавателно-ударен комплекс, състоящ се от разузнавателни дронове и пускова батарея "Искандер", разположени в окупирания Крим, които могат да идентифицират и поразяват цели в запорожското направление за 20-30 минути.
New York Times (NYT) съобщи на 20 ноември, че украинските командири са заявили, че украинските сили, за разлика от ситуацията, пред която са изправени руските сили, както е описано от Мусиенко, продължават да изпитват недостиг на артилерия и следователно разчитат повече на операции с дронове за ограничаване на руските напредва по фронтовата линия, като ударите с дронове водят до над 80 процента от руските загуби по фронта.
NYT заяви, че украински пилот на дрон и командир на взвод са отбелязали, че руските сили насочват малки екипи с дрон с плъзгащи се бомби. Мусиенко също така отбеляза, че украинската артилерия и ударните дронове са критични за предотвратяване на руските сили да се доближат до украинските позиции и да участват в престрелки с леко оръжие.
ISW наскоро оцени, че операциите на украинските дронове играят критична роля в ограничаването на руските механизирани маневри, забавяйки руския напредък до скорост и не позволявайки на руските сили да се възползват напълно от продължаващите ограничения в работната сила на Украйна.
Въпреки че нито руските, нито украинските сили са открили как да възстановят механизираните маневри на оперативно ниво на съвременното бойно поле, темпото на фронтовата битка остава високо, а фронтовата линия остава динамична. Иновациите и адаптирането на първа линия и от двете страни ще продължат да развиват съвременната война.
САЩ и Германия обявиха допълнителна военна помощ за Украйна на 20 ноември. Министерството на отбраната на САЩ (DoD) обяви своя 70-ти транш от военна помощ в рамките на Президентския орган за теглене (PDA), оценен на $275 милиона, което включва боеприпаси HIMARS; 155 мм и 105 мм артилерийски боеприпаси; 60 мм и 81 мм минометни снаряди; дронове; Тръбно изстрелвани, оптично проследявани, кабелно направлявани (TOW) ракети; противобронови системи Javelin и AT-4; малки оръжия и боеприпаси; оборудване за разрушаване; и химическо, биологично, радиологично, ядрено защитно оборудване.
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин потвърди, че Съединените щати предоставят на Украйна противопехотни противопехотни мини с контролирани детонации, за да помогнат в защитата срещу руските настъпателни операции в Източна Украйна.
Германското правителство обяви на 20 ноември, че Германия е доставила допълнителни оръжия и оборудване на Украйна, включително боеприпаси за бойни машини на пехотата Mardar (IFV), 47 противоминно-устойчиви машини със защита от засада (MRAP), една въздушна радарна система TRML-4D, четири Panzerhaubitze 2000 самоходни гаубици, 40 000 155 мм артилерийски снаряда, седем дула за гаубици М109 155 мм, над 200 различни разузнавателни дрона, машини за разминиране и логистика и боеприпаси за леко оръжие.
Украински официални лица продължават разследвания на руските екзекуции на украински военнопленници и предоставят статистика за украинците, живеещи в руски плен. Областната прокуратура на Донецк съобщи на 20 ноември, че е започнала разследване на случай, в който руски сили са екзекутирали двама украински военнопленници близо до Новодмитровка, Донецка област на 10 ноември, в явно нарушение на Женевската конвенция за военнопленниците.
Украинският омбудсман Дмитро Лубинец заяви на 20 ноември, че Украйна е върнала общо 3767 украинци - предимно войници и 168 цивилни - от руски плен от началото на войната през февруари 2022 г. и че "десетки хиляди" украински военни и цивилни затворници остават в руски плен.
ISW е документирал по-рано системно малтретиране и екзекуции на украински военнопленници от страна на Русия, заедно с явното нежелание на руските власти да се включат в добросъвестен обмен на военнопленници с Украйна.
Също така оценява, че украинското нахлуване в Курска област вероятно е стимулирало руските власти за по-редовен обмен на военнопленници. Вероятно воден от увеличаването на залавянето на руски военнопленници от украинските сили.