Северна Корея и Русия подписаха на 30 октомври споразумение за сътрудничество в сферата на цифровите комуникации. Това е поредната стъпка от руско-севернокорейското сътрудничество, вероятно с цел засилване на инструментите на Кремъл за дигитален авторитаризъм за увеличаване на вътрешните репресии.
Русия и Северна Корея подписаха споразумение за съвместна работа между руските и севернокорейските главни прокуратури през юли 2024 г. Руският генерален прокурор Игор Краснов заяви, че Русия иска да се запознае със съдебната практика на Северна Корея, особено в сферата на комуникацията и информационни технологии.
Подробностите на споразумението за цифрови комуникации не бяха оповестени.
Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW).
ISW по-рано оцени, че Кремъл да увеличи руския арсенал от вътрешни методи за контрол.
Южнокорейското правителство възнамерява да изпрати неопределен брой служители в Украйна, за да наблюдават севернокорейските войски. Южнокорейският вестник Hankyoreh съобщи на 31 октомври, че високопоставен служител на президентската канцелария е заявил на 30 октомври, че Сеул има "законна нужда" да анализира военните действия на Северна Корея във войната в Украйна и "чувства необходимостта" да създаде екип за наблюдение на севернокорейските войски и ситуацията на бойното поле.
Съобщава се, че на 31 октомври министърът на отбраната Ким Йонг-хюн е заявил, че може да вземе решение за разполагането на екипа за наблюдение без одобрението на парламента. Южнокорейската информационна агенция Yonhap съобщи на 22 октомври, че южнокорейски правителствен източник е заявил, че се обмисля изпращането на южнокорейски военен персонал, вероятно от разузнавателните звена, в Украйна, за да наблюдава тактиката и бойните способности на севернокорейските сили и да разпитва пленени севернокорейци.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви на 29 октомври, че е обсъдил засилено сътрудничество в областта на разузнаването с президента на Южна Корея Юн Сук Йол.
Ръководителят на Украинския център за противодействие на дезинформацията Андрий Коваленко съобщи на 31 октомври, че 3000 севернокорейски военни се намират в Курска област, а севернокорейски инженери също присъстват в окупираната Донецка област.
Представители на западното разузнаване са заявили за CNN на 30 октомври, че малък брой севернокорейски персонал е в окупирана Украйна, но не са уточнили местоположението им, а украински и южнокорейски служители съобщиха в началото на октомври 2024 г., че ограничен брой севернокорейски персонал, главно инженерни личен състав, са били в окупирания град Донецк.
Руският президент Владимир Путин продължава да твърди, че не е заинтересован от договорено прекратяване на огъня и е посветен на постигането на целта си - унищожаване на украинската държавност.
Bloomberg съобщи на 30 октомври, че сръбският президент Александър Вучич е разговарял с Путин в началото на октомври 2024 г. за първи път от две години и половина. Вучич каза пред Bloomberg, че е повдигнал темата за прекратяване на огъня в Украйна, на което Путин отговори, че Русия ще изпълни всички цели на своята "специална военна операция" в Украйна.
Путин категорично отхвърли всякакво договорено прекратяване на огъня по време на пресконференция с унгарския премиер Виктор Орбан на 5 юли, твърдейки, че прекратяването на огъня би позволило на Украйна да се прегрупира и превъоръжи.
Договореното прекратяване на огъня по настоящите линии и при настоящите обстоятелства ще бъде от полза само за Русия и ще даде на Кремъл време да радикализира и милитаризира руското общество срещу Украйна, а на руската армия време да си почине и да се възстанови, вероятно преди да извърши бъдеща атака срещу Украйна.
Западните партньори на Украйна продължават да предоставят военна помощ на Украйна и да гарантират бъдеща помощ в дългосрочен план. Министърът на финансите на Великобритания Рейчъл Рийвс заяви на 30 октомври, че бюджетът на Министерството за 2025 г. ще гарантира, че Обединеното кралство може да предостави три милиарда паунда (3,87 милиарда долара) "гарантирана" военна подкрепа на Украйна за година "колкото е нужно".
Норвегия обяви на 29 октомври нов пакет от военна помощ на стойност 500 милиона евро за Украйна, включително оръжия и резервни части за изтребители F-16 и системи за противовъздушна отбрана NASAMS.
Литва обяви на 30 октомври, че ще достави на Украйна неуточнени боеприпаси, минохвъргачки и генератори за електричество тази седмица (седмицата от 27 октомври до 2 ноември).
Конституционният съд на Молдова потвърди на 31 октомври референдума за Европейския съюз (ЕС) от 20 октомври с 50,72 процента избирателна активност.