Руският президент Владимир Путин се опитва да формира външната политика на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и да постигне поредното пренастройване на отношенията между Русия и САЩ според руските условия.

На 7 ноември Путин направи обръщение към 21-вата годишна среща на дискусионния клуб "Валдай" и се застъпи за презареждане на отношенията между САЩ и Русия.

Това се казва в дневния анализ за войната в Украйна на Института за изследване на войната (ISW).

Путин намекна, че президентската кампания на Тръмп е изразила "желание да възстанови отношенията с Русия, да помогне за прекратяване на украинската криза", а по-късно отбеляза, че Русия е отворена за "възможността за възстановяване на отношенията със САЩ".

Путин се опита да обвини Съединените щати за подкопаването на руско-американските отношения, като отбеляза, че Съединените щати са наложили санкции и ограничения на Русия и са избрали да подкрепят Киев - без да споменава, че тези мерки са в отговор на незаконното и непровокирано пълномащабно нахлуване на Русия в Украйна.

Изявлението на Путин предполага, че Русия би приела каквото и да е възстановяване на отношенията между САЩ и Русия само ако САЩ се откажат от санкциите и ограниченията срещу Русия и спрат да подкрепят Украйна - на практика изцяло при условия, които са изгодни за Русия за сметка на интересите на САЩ.

Путин критикува НАТО като "откровен анахронизъм"

Путин критикува НАТО като "откровен анахронизъм"

Западът не успя да отстрани Русия от световната сцена

Путин повтори шаблонния наратив, че НАТО е "очевиден анахронизъм", обвини Запада, че поддържа блоково ориентиран манталитет, и умишлено представи погрешно инвазията си в Украйна като усилия на НАТО да запази значението си.

Путин се опита да представи БРИКС като неблокова алтернатива на НАТО и невярно намекна, че Русия не се интересува да се превърне в хегемон, въпреки че Кремъл формира нов антизападен блок, съставен от Иран, Северна Корея и Китай.

Зеленски: Компромис пред Путин е самоубийство за Украйна и Европа

Зеленски: Компромис пред Путин е самоубийство за Украйна и Европа

Украйна трябва да реши какво трябва и какво не трябва да бъде на дневен ред, за да сложи край на войната

Украинските удари срещу Русия и западните санкции нарушават енергийната индустрия на Русия.

На 6 ноември Службата за външно разузнаване на Украйна съобщи, че руските власти частично са спрели работата на руските нефтопреработвателни рафинерии във Волгоград; Илски, Краснодарски край; и Яиски, Кемеровска област през октомври 2024 г. поради незавършване на планираните ремонти на щетите, причинени от украинските удари.

Олег Дерипаска разкри най-големият кошмар на Путин - 50 долара за барел

Олег Дерипаска разкри най-големият кошмар на Путин - 50 долара за барел

Тръмп обеща да наводни САЩ с евтин петрол

Службата за външно разузнаване на Украйна заяви, че спирането ще намали вътрешния капацитет на руските рафинерии, ще възпрепятства износа, ще влоши проблемите с доставките на горива в Русия и ще увеличи разходите за поддръжка и модернизация.

Украинската служба за външно разузнаване отбеляза, че руските власти не могат да завършат ремонтите, тъй като не разполагат с необходимото западно оборудване и компоненти в резултат на западните санкции и неуспешните усилия за заместване на вноса.

Путин разпореди стратегически ядрени учения

Путин разпореди стратегически ядрени учения

Държавният глава взе активно участие в тях

Службата за външно разузнаване на Украйна съобщи, че руските производители доставят само 30 до 45% от необходимите компоненти за руските нефтени рафинерии и че руската зависимост от китайското оборудване се е оказала проблематична поради проблеми със съвместимостта, което увеличава разходите за ремонт.

ISW по-рано съобщи за ефективността на западните санкции и необходимостта от тяхното засилване, за да се предотврати избягването на въздействието им от страна на Русия чрез трети страни, както и за ефективността на украинските удари по цели на територията на Русия.