Информацията за разногласията в Кремъл, която беше оповестена от западните медии, бързо се разпространява в Русия, като подкопава стабилността на режима на руския президент Владимир Путин.
Това коментира Институтът за изследване на войната (ISW).
Анализаторите отбелязват, че слуховете за конфронтация в най-близкото обкръжение на диктатора "подкопават впечатлението за власт и контрол", което Путин се опитва да създаде през повече от 20-те години на власт.
"След острите критики на чеченския ръководител Рамзан Кадиров и шефа на частната армия "Вагнер" Евгений Пригожин към руското военно командване някои руски блогъри започнаха да предполагат, че в Кремъл има две фракции", посочва ISW.
Експертите твърдят, че Кадиров и Пригожин са част от фракция, която се стреми да продължи войната и да постигне идеологическите си цели независимо от цената.
В същото време фракцията, която им се противопоставя, се състои от служители, които искат да преговарят със Запада, за да запазят активите и резиденциите си, но се страхуват от пряка конфронтация с Путин.
Разцеплението в Кремъл показва, че Путин е слаб.
Институтът за изследване на войната обяснява, че представянето на фундаментални разногласия в близкото обкръжение на Путин и оспорването на неговите решения, дори и да е тихо, може да представи диктатора като слаб.
"Истинността или погрешността на тази презентация не е толкова важна, колкото нейното представяне пред аудиторията, на която Путин разчита най-много за по-нататъшна подкрепа на своята война", допълват анализаторите.
Припомняме, че на 7 октомври в. "Вашингтон пост" публикува материал, в който член на най-близкото обкръжение на Путин директно критикува "значителните военни недостатъци" на руския президент по време на войната в Украйна.
В същото време други западни и свързани с Кремъл служители отбелязват засилване на критиките срещу лошото управление на бойните операции и мобилизацията от страна на Путин.