Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че е малко вероятно продължаващите американо-руски преговори да доведат до "светкавични резултати". Това противоречи на целта на американския президент Доналд Тръмп за трайно мирно споразумение в Украйна в близко бъдеще.

Песков заяви пред журналиста от Кремъл Павел Зарубин на 13 април, че "всичко се движи много добре", но че вероятно няма да има незабавни резултати.

Това пишат от Института за изследване на войната (ISW).

Директорът на Втори департамент на Руското министерство на външните работи (МВнР) на Общността на независимите държави (ОНД) Алексей Полишчук даде интервю за RT и заяви, че Русия е готова да участва в преговори, които "отчитат съвременните реалности" на войната и премахват "първопричините" за нея. Руски официални лица многократно са твърдели, че всеки мирен процес трябва да се справи с тези така наречените "първопричини".

Руският външен министър Сергей Лавров по-рано определи "основните причини" като предполагаемото нарушение на задълженията на НАТО да не се разширява на изток и предполагаемата дискриминация от страна на Украйна срещу рускоезичните малцинства в Украйна.

Тези така наречени "основни причини" са препратка към предвоенните искания на Русия, които на практика се равняват на пълната капитулация на Украйна и установяването на проруско правителство в Украйна.

Песков: Трябва да се решат редица въпроси, преди да се стигне до спиране на огъня в Украйна

Песков: Трябва да се решат редица въпроси, преди да се стигне до спиране на огъня в Украйна

Владимир Путин подкрепя идеята за прекратяване на огъня

Всяко бъдещо мирно споразумение трябва да включва стабилни механизми за наблюдение при продължаващите усилия на Кремъл да представи Украйна като нарушаваща примирието за нанасяне на дългосрочни удари по енергийната инфраструктура, без да предоставя доказателства за тези удари и въпреки липсата на публични подробности за условията на прекратяването на огъня.

Остава неясно какви механизми за наблюдение би могъл да използва Западът и дали Кремъл би ги приел. Песков и Полишчук повториха текущите руски твърдения на 13 април, че Украйна нарушава временния мораториум върху удари на далечни разстояния срещу енергийна инфраструктура.

Полишчук отговори на въпрос дали Русия ще се съгласи да изпрати миротворци в Украйна на 13 април и заяви, че разполагането на миротворци "не е на дневен ред".

Полишчук намекна, че Русия и Украйна трябва да сключат мирно споразумение или споразумение за прекратяване на огъня, преди да разгледат въпроса за мироопазващите сили, и твърди, че водената от Франция и Великобритания "Коалиция на желаещите" се опитва да се намеси в Украйна, като формира това, което нарича "успокояващи сили". Полишчук обвини Специалната мониторингова мисия на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в Украйна във фалшифициране на доклади за руски нарушения на споразумението от Минск между 2014 г. и 2022 г., въпреки индикациите, че самата Русия поддържа значително влияние върху ОССЕ и сериозно възпрепятства мандатите на ОССЕ за наблюдение и прилагане през това време.

Продължаващият отказ на Кремъл да се ангажира с предложенията на САЩ и Европа за установяване на мироопазващи сили в Украйна и обвинението на Полишчук, че ОССЕ преди това е действала в полза на Украйна, а не на Русия, подчертава продължаващото нежелание на Кремъл да приеме какъвто и да е вид механизми за наблюдение, които биха могли да подкопаят способността на Русия да атакува Украйна отново в бъдеще.

Русия: Тръмп разбира конфликта в Украйна по-добре от всеки друг на Запад

Русия: Тръмп разбира конфликта в Украйна по-добре от всеки друг на Запад

Единствено американският лидер сматял за грешка Украйна да влезе в НАТО

Руските официални лица продължават да използват неясните условия на настоящото прекратяване на огъня като оръжие за удари на далечни разстояния срещу енергийна инфраструктура и текущи преговори за прекратяване на огъня в опит да представят невярно Украйна, а не Русия, като нежелаеща да участва в конструктивен диалог.

На 13 април Песков заяви, че Украйна "или не може, или не желае" да спази условията на мораториума върху енергийните удари между Русия и Украйна.

Русия се оплака от нови украински атаки срещу енергийни обекти

Русия се оплака от нови украински атаки срещу енергийни обекти

Киев извършил пет нападения за ден

Полишчук също твърди без доказателства, че украинските сили са нарушили мораториума върху енергийните удари над 60 пъти, откакто Русия твърди, че споразумението е влязло в сила на 18 март и нанасят удари или се опитват да ударят руски енергийни съоръжения "няколко пъти на ден".

Руските сили нанесоха масиран удар с балистични ракети срещу град Суми на 13 април. Украински официални лица съобщиха, че са били убити най-малко 34 цивилни и ранени най-малко 118 други.

Ръководителят на Главното управление на военното разузнаване на Украйна (ГУР) генерал-лейтенант Кирило Буданов съобщи, че части от руската 112-та ракетна бригада (1-ва гвардейска танкова армия (ГТА), Московски военен окръг (ММР)) и 448-ма ракетна бригада (20-та общовойска армия (КВН), ММР) са изстреляли двата балистични ракети Искандер-М/КН-23 ракети, които удариха град Суми от близо до Лиски, Воронежска област и Леженки, Курска област.

34 загинали и 117 ранени след руския удар срещу Суми
Обновена

34 загинали и 117 ранени след руския удар срещу Суми

Сред тях има и много деца

Ръководителят на Украинския център за противодействие на дезинформацията лейтенант Андрий Коваленко съобщи, че руските ракети са били оборудвани с касетъчни бойни глави.

Кадри показват жертви и големи щети в центъра на град Суми.

Специалният пратеник на САЩ за Украйна и генерал в оставка Кийт Келог осъди удара с руска балистична ракета срещу град Суми и заяви, че "прекрачва всяка граница на приличие".

Посланикът на САЩ в Украйна Бриджит Бринк призна, че руските сили са използвали балистични ракети, оборудвани с касетъчни бойни глави, срещу град Суми и изрази съболезнования.

Премиерът на Обединеното кралство Кийр Стармър, президентът на Европейския съвет Антонио Коща, вицепрезидентът на Европейската комисия (ЕК) Кая Калас, посланикът на Европейския съюз (ЕС) в Украйна Катарина Матернова, президентът на Франция Еманюел Макрон, премиерът на Полша Доналд Туск и много други западни лидери осъдиха руския удар.

Продължаващите оплаквания на блогъри относно поведението на руската армия във войната в Украйна засилват оценката на ISW, че руската тактика ще допринесе за забавянето на руския напредък по фронтовата линия.

Зеленски: Само решителни действия могат да накарат Русия да преговаря

Зеленски: Само решителни действия могат да накарат Русия да преговаря

Русия отхвърли предложението за прекратяване на огъня, продължават атаките в Украйна, заяви държавният глава