Европейските партньори на Украйна обявиха нова военна помощ за Украйна по време на срещата на Контактната група за отбраната (формат Рамщайн) на 12 февруари. Великобритания обеща около 188 милиона долара военна подкрепа, включително дронове, "десетки" бойни танкове и бронирани превозни средства и системи за противовъздушна отбрана. Лондон потвърди плановете си да предостави на Украйна допълнителна военна помощ на стойност около 5,6 милиарда долара през 2025 г.
Това пише в поредния анализ за Украйна Институтът за изследване на войната (ISW).
Обединеното кралство заяви, че ще предостави на Украйна над 50 бронирани и защитни машини, включително модернизирани танкове Т-72, до края на пролетта на 2025 г.
Германия се ангажира да достави на Украйна 100 ракети за противовъздушна отбрана IRIS-T в близко бъдеще, а германската отбранителна компания Helsing обяви доставката на Украйна на 6000 дрона, оборудвани с изкуствен интелект.
Норвегия се присъедини към Украинската коалиция за дронове и разкри планове за създаване и оборудване на украинската "Северна бригада" като част от по-широка северна инициатива, в която скандинавските страни ще оборудват и обучават по един украински батальон всяка.
Нидерландия обяви доставката на 25 бронирани пехотни машини YPR, Латвия обяви дарението на 42 бронетранспортьора, а Естония също се ангажира да отдели 0,25 процента от своя БВП за военна помощ на Украйна през 2025 г.
Русия е загубила малко над 5000 танка и бронирани машини през 2024 г. в сравнение с 3000 през 2023 г. Британският международен институт за стратегически изследвания изчисли на 10 февруари, че Русия е загубила 1400 основни бойни танка (приблизително на стойност четири танкови дивизии) и над 3700 бойни машини на пехотата (БМП) и бронетранспортьори (БТР) — общо 5100 загубени танка и бронирани машини през 2024 г.
Данните от украинския генерален щаб показват, че украинските сили са повредили или унищожили над 3000 руски танка и почти 9000 бронирани превозни средства през 2024 г.
Русия ще може да поддържа тогавашния си процент на загуби на превозни средства (над 3000 танка, БТР и БМП годишно от 2023 г.) до февруари 2026 г. или 2027 г. чрез обновяване на превозни средства от складове от съветската епоха.
Остава неясно дали руското военно командване ще може да поддържа този увеличен процент на загуби на бронирани превозни средства през 2025 г., тъй като руските сили изглежда адаптират тактиката си, за да ограничат тези загуби.
ISW започна да наблюдава индикации през ноември и декември 2024 г., че руските сили използват по-малко бронирани превозни средства в Донецка област, особено в райони, където руските сили преди това са разчитали в голяма степен на механизирани атаки, за да постигнат значителен тактически напредък.
Руските сили продължават да използват по-малко бронирани превозни средства в Донецка област и по цялата фронтова линия, вероятно поради операции с украински дронове, ограничения на оборудването или неблагоприятни условия на земята, причинени от дъждовно време. Говорителят на групата на силите Хортица, майор Виктор Трехубов, заяви на 13 февруари, че успешните удари с украински дронове са били основният фактор, а не лошите метеорологични и наземни условия, подтикнал руските сили да използват по-малко бронирани превозни средства по фронтовата линия.
Трегубов отбеляза, че руските сили също имат проблеми с доставянето на снаряди на някои неопределени фронтови позиции, вероятно поради успешни украински удари срещу руски складове за боеприпаси, и по този начин са намалили интензивността на обстрела в такива райони.
Службата за външно разузнаване на Естония оцени, че Русия се опитва да изгради своите способности и за подготовка за потенциална бъдеща война с НАТО, което е в съответствие с оценките на ISW. EFIS публикува годишния си разузнавателен доклад на 12 февруари, който се фокусира върху руските заплахи за Естония, други членове на НАТО и Запада.
В доклада се отбелязва, че скоростта на превъоръжаването на руската армия ще зависи от продължителността и резултата от войната на Русия в Украйна. EFIS също така оцени, че прекратяването или замразяването на войната в Украйна при благоприятни за Русия условия би позволило да разположи за постоянно повече сили по границите на държави членки на НАТО, съседни на Русия, отколкото преди началото на войната през февруари 2022 г. - в съответствие с дългогодишните оценки на ISW.
Докладът на разузнаването подчертава усилията на Русия да увеличи, подобри и централизира операциите и производството на дронове.
МВнР на Молдова отбеляза, че е извикало руския посланик в Молдова Олег Васнецов след нарушения на въздушното пространство на Молдова с руски дронове и е уведомило за планираното закриване на местния клон на Руската федерална агенция за Общността на независимите държави (ОНД), сънародници, живеещи в чужбина, и международно хуманитарно сътрудничество (Россотрудничество), руска агенция за културна дипломация, в отговор.
Президентът на Молдова Мая Санду съобщи на 13 февруари, че руските дронове Shahed са нарушили въздушното пространство на страната и че два дрона са експлодирали на територията на Молдова.
ТT
на 14.02.2025 в 14:01:57 #3Украинците са добри с Т-72 отвсякъде (поддръжка, ремонт, употреба), та има логика да се отърват от старите буци...
NaskoZashtoto
на 14.02.2025 в 12:47:09 #2Британия ще достави на Украйна модернизирани танкове Т-72. Що така? Нямат ли свое производство или руските - стари, докарани незнайно от къде, са по-пригодни за война? Или се боят, че ако се наложи да обучават украински екипажи, те ще артисат на острова. Колкото до доклада, дето не може на уточни февруари 2026 или февруари 2027 година ще свършат танковете на руснаците, явно тез, дето са го писали, не само са добре осведомени, но и са високо образовани по математика.
boris-sokachev
на 14.02.2025 в 09:41:50 #1Пълни глупости. Поредната измислица и дезинформация.