Италия е нямало друг избор освен да освободи либийския полицай Осама Елмасри Наджим, издирван от Международния наказателен съд (МНС), заради допуснати грешки и неточности в заповедта за арест. Това заяви министърът на правосъдието Карло Нордио, предаде "Ройтерс".
Наджим беше освободен и върнат с италианския правителствен самолет в Либия на 22 януари, два дни, след като беше задържан. Той е заподозрян в убийство, изтезания и изнасилване на задържани в Либия. Освобождаването му предизвика възмущение сред италианските опозиционни партии, което и последва разследване срещу премиера Джорджа Мелони, двама нейни министри и заместник-секретар в кабинета.
Миналата седмица главният прокурор на Рим Франческо Льо Вой съобщи, че Мелони, Нордио, министърът на вътрешните работи Матео Пиантедоси и заместник-секретарят по разузнавателните въпроси в кабинета Алфредо Мантовано са разследвани по обвинения в помагачество и съучастничество в престъпление и злоупотреба с обществени средства. И четиримата отрекоха тези обвинения.
В парламента министърът на правосъдието заяви, че "заповедта е била белязана с неточности, пропуски, несъответствия и противоречиви заключения". Нордио уточни, че има "несигурност" в заповедта относно това кога Наджим е бил заподозрян в извършване на предполагаемите престъпления. Той обясни, че в документите има разминаване, като се посочват две години, в които се предполага, че Осама Наджим е започнал да извършва престъпленията - февруари 2011 г. и февруари 2015 г.
Правосъдният министър каза, че ще "помоля МНС за обосновка на несъответствията". Карло Нордио изтъкна, че съдът е разбрал, че е направил "огромна, прибързана бъркотия" и е коригирал документа няколко дни след първото му издаване.
Вътрешният министър Матео Пиантедоси обясни решението за експулсиране на Наджим след освобождаването му - защото той е бил смятан за опасен. Той отрече предположенията на опозицията, че Наджим е работил с Италия, за да помогне за контролирането на мигрантските потоци от Либия или че Рим е бил изправен пред външен натиск да го освободи.
Лидерите на опозицията отхвърлиха обясненията, дадени от министрите на правосъдието и вътрешните работи, и поискаха Мелони да дойде лично, за да обясни решението на правителството си.
МНС, който разследва твърдения за тежки престъпления, извършени в Либия след гражданската война в страната през 2011 г., поиска обяснение защо Наджим е бил освободен, като заяви, че Рим го е пуснал без консултация.