Италия във вторник заяви, че има "много съмнения" относно заповедта за арест на Международния наказателен съд (МНС) за израелския премиер Бенямин Нетаняху, като каза, че не е възможно той да бъде арестуван, докато остава начело на правителството, предава "Ройтерс".
Италия, която в момента председателства Групата на седемте големи демокрации (Г-7), беше домакин на среща на външните министри, която издаде окончателно изявление, в което не се споменават директно заповедите на МНС за израелските лидери и лидерите на "Хамас".
Външният министър Антонио Таяни, който се опита да изгради обща позиция на Г-7 по въпроса, каза, че Рим има много съмнения относно законността на мандатите и е необходима яснота дали висши държавни служители имат имунитет срещу ареста.
"Нетаняху никога не би отишъл в страна, където може да бъде арестуван", каза Таяни на пресконференция в края на двудневната среща, домакин на Италия в спа град Фиуджи.
"Арестът на Нетаняху е неосъществим, поне докато той е министър-председател", каза той.
Проблемът с МНС предизвика напрежение в коалицията на италианския премиер Джорджия Мелони.
Министърът на отбраната Гуидо Крозето каза, че Рим ще трябва да спази задълженията си и да арестува Нетаняу, ако дойде в Италия, докато Матео Салвини - лидер на коалиционната партия "Лига" - каза, че израелският лидер ще бъде добре дошъл в страната.
Ходът на МНС беше силно критикуван от Съединените щати, които заедно с Израел не са членове на МНС.
Изявлението на Г-7 призова Израел "напълно да спазва задълженията си по международното право при всякакви обстоятелства", както се защитава, и подчерта, че не може да има "еквивалентност между терористичната група "Хамас" и държавата Израел".
"Ние потвърждаваме нашия ангажимент към международното хуманитарно право и ще спазваме съответните си задължения", казаха членовете на Г-7, които освен Италия включват САЩ, Канада, Япония, Великобритания, Франция и Германия.
Миналата седмица МНС издаде заповеди за арест на Нетаняху и бившия министър на отбраната Йоав Галант, както и на лидера на "Хамас" Ибрахим Ал-Масри за предполагаеми военни престъпления и престъпления срещу човечеството в конфликта в Газа.
Израел осъди решението на МНС като срамно и абсурдно. "Хамас" го похвали като стъпка към справедливост.