От днес до 26 юли Ивайло Калфин е в САЩ за срещи с представители на технологичните лидери от Силициевата долина. Визитата, в която участват и други членове на Европейския парламент, е организирана от Европейската интернет фондация, чийто член е българският евродепутат. Калфин е докладчик на Европейския парламент по въпросите на киберсигурността.

Програмата на посещението предвижда утре европейските политици да посетят технологичните кампуси на Ericson и на Semantec в Пало Алто, Калифорния, както и централата на Apple.

Вторник е посветен на срещи в офисите на Facebook и Google, а вечерта Ивайло Калфин ще говори пред публика на семинар в Станфордския университет, посветен на европейската политика за иновации и Силициевата долина. Евродепутатите ще посетят и лабораториите на софтуерния гигант SAP, който има поделение и в България.

Последният ден от посещението на Западния бряг е свързан със срещи в централите на Yahoo и със запознаване с успешния опит на две европейски компании в Силициевата долина - британската Vodafone (разработчиците на Xone) и испанската Telefonica.

Ръководството на американската софтурена компания Oracle ще обсъди с европейските политици ролята на бизнеспартньорствата за стимулиране на малкия и среден бизнес в областта на иновациите.

Срещите с водещите технологични компании в Силициевата долина са закономерно продължение на визитата на Ивайло Калфин в САЩ миналия юли, когато той разговаря с представителите на американската администрация, занимаващи се с въпросите на сигурността на интернет.

Тогава, във Вашингтон той се срещна със съветника за киберсигурността на президента Барак Обама Хауърд Шмит, известен като Киберцаря, както и с един от авторите на американската концепция за кибер сигурност Робърт Бътлър, заместник-помощник държавен секретар по отбраната на САЩ.

В доклада си за киберсигурността в ЕС, приет от Европейския парламент през юни Ивайло Калфин, настоява за засилване от страна на ЕС на международно сътрудничество за справяне със заплахите за сигурността на информационните мрежи и най-вече с лидера в тази област САЩ.

Българският евродепутат смята, че устойчивостта на интернет трябва да стане част от външната политика на ЕС в отношенията му с международни организации като ООН, НАТО, Световната банка, ОССЕ, и държави единомишленици.