ООН е получила разрешение от Израел още около 100 камиона с хуманитарна помощ да влязат в Газа днес. Това съобщи Йенс Лаерке, говорител на хуманитарната служба на организацията, цитиран от "Ройтерс".

"Поискахме и получихме одобрение за влизане на повече камиони днес, много повече, отколкото бяха одобрени вчера", заяви той на брифинг в Женева.

Помолен да уточни колко, той отвърна "около 100".

След 11-седмична израелска блокада, вчера Израел разреши на девет камиона с помощ да влязат в Газа през ГКПП "Керем Шалом". Лаерке обаче уточни, че само пет от тях са влезли в анклава.

"Следващата стъпка е да ги съберем и след това ще бъдат разпределени чрез съществуващата система, тази, която се е доказала", заяви той и добави, че тези камиони са съдържали бебешка храна и хранителни продукти за деца.

Израел допусна в Газа първите камиони с хуманитарна помощ

Израел допусна в Газа първите камиони с хуманитарна помощ

На фона на продължаващи удари и провалени преговори с Хамас

Степента на недохранване в Газа се е повишила по време на израелската блокада и може да нарасне експоненциално, ако недостигът на храна продължи, предупреди здравен служител към агенцията на ООН за палестинските бежанци UNRWA на същия брифинг.

"Разполагам с данни до края на април и те показват нарастване на недохранването", посочи Акихиро Сейта, директор на здравеопазването на UNRWA. "Тревожното е, че ако настоящият недостиг на храна продължи, той ще се увеличи експоненциално и след това ще излезе извън нашия контрол", допълни той.

Израел пуска ограничени количества хуманитарната помощ в Газа

Израел пуска ограничени количества хуманитарната помощ в Газа

Властите в Тел Авив не искат да предизвикат продоволствена криза в анклава