Израелската армия потвърди, че минимум 120 заложници се държат от Хамас в ивицата Газа.
През последните 24 часа израелската армия е извършила "локални нападения", рейдове, в ивицата Газа, в които са участвали както пехотинци, така и танкови части.
Очакваната от целия свят сухоземна операция на Израел все още не е започнала официално.
След като във вторник Хамас обяви, че в отговор на всеки "удар без предупреждение" от Израел, ще екзекутира по един израелски заложник, днес радикалната групировка съобщи, че 13 заложници са загинали по време на израелските удари през последното денонощие. Според Хамас сред тях има и чуждестранни граждани.
Тази сутрин израелските военни призоваха всички цивилни от северната част на ивицата Газа, повече от 1 милион души, да се преместят на юг, като дадоха срок от 24 часа.
Апелът идва преди очакваното сухопътно нахлуване, след като Израел натрупа танкове близо до ивицата Газа. Редица международни организации, а и държави изразиха сериозни опасения от предстоящите събития, тъй като палестниският анклав е един от най-гъсто населените места на земята.
Според Международния комитет на Червения кръст голямата атака срещу Израел от палестинското движение Хамас не оправдава унищожаването на Газа.
Призивът на израелските власти да напуснат северната част на Ивицата Газа "в съчетание с пълната обсада, която ги лишава от храна, вода и електричество" е "несъвместим с международното хуманитарно право".
Организацията призова за "паузи в боевете", в които да може да окаже помощ на пострадалите.
Ивицата Газа е дълга 25 мили (40 км), много тясна на места и гъсто населена. В южните й части, където израелските военни призовават хората да се преместят, има предимно земеделски земи и бежански лагери, но и тази територия вече е пренаселена, а Израел се намира пред огромното предизвикателство да избегне цивилни жертви и международни обвинения за погазване на правилата на водене на война.
Израел отдавна обвинява Хамас, че използва цивилните като прикритие, съхранява боеприпаси и разполага ключовите си военни си установки за стрелба насред гъсто населени райони. Включително и през 2021 г. атаката срещу 11-етажната кула "Ал Джалаа", в която се помещаваха офисите на AP и "Ал Джазира", бе аргументирана с това, че там има центрове на военното командване на Хамас. Тунелите, използвани от радикалната групировка, се смята, че са прокарани в гъсто застроени райони.
И тази сутрин говорител на израелската армия заяви, че мазетата на главната болница в Газа "Шифа" се ползват за офиси на Хамас, а от покрива й се изстрелват ударни дронове.
Всички тези твърдения на Израел са трудни за проверка и доказване, тъй като военното крило на Хамас е силно секретно и цивилните не са склонни да говорят и заради страх от отмъщение, коментира BBC. Но е очевидно, че Хамас използва тактиката за използване на жив щит, иначе отдавна щеше да бъде унищожена като организация.