Цената на руския газ да е еднаква за всички страни от ЕС, поиска ресорният еврокомисар Йотингер. Преди всичко обаче Европа трябва да намали бързо своята зависимост от руските доставки, подчертава Хенрик Бьоме в коментар за Дойче веле.
Европейците имат страх от студени крайници. Може би не и през лятото. Но следващата зима ще дойде със сигурност. И ако от сибирските полета спре да тече газ на Запад, европейците ще усетят това по студените си крайници. Европа е зависима от руските енергийни доставки - газови или петролни. Според различни източници, една трета от потреблението в Европа се покрива с внос именно от Русия.
Дебатът за зависимостта от Русия не е нов. През последните години той се разгаряше с нова сила винаги, когато украинци и руснаци са се карали за газа. Така беше през 2006-та, а три години по-късно всичко отново се повтори. Оттогава ЕС се опитва да намали зависимостта си от руските енергийни доставки. Но това никак не е лесно, тъй като липсват алтернативи: Германия например няма пристанище, на което да разтоварва втечнен газ от други доставчици, това първо; и второ - т.нар. енергиен обрат в Германия и Европа не напредва достатъчно бързо, за да могат те скоро да се лишат доброволно от руския петрол и газ. Със сигурност това би бил най-добрият начин Европа да покаже на Москва, че може и без нея.
Путин ще пипа много предпазливо
С право ЕС се тревожи от пазарната мощ на Русия - още много преди кризата в Крим темата занимава Брюксел. В ЕС е открита процедура срещу руския енергиен гигант „Газпром". Проверява се, дали има нарушени доставки за страни-членки на ЕС и дали е правомерно обвързването на цената на газа с тази на петрола. В тази връзка в публичното постранство се споменава сумата от 15 милиарда долара под формата на санкции.
Със сигурност руснаците ще действат много предпазливо, преди да завъртят кранчето на петрола или газа. В крайна сметка доставките за Европа съставляват 70 процента от руския енергиен износ. Затова Путин и сие ще бъдат нащрек. Няма да им свърши много работа и ако решат да се спазарят с Китай, защото тръбопроводите водят основно на Запад.
В същото време Западът не може да уплаши Русия с ембарго върху вноса на газ. Защото този внос съставлява едва 8 процента от приходите на Русия от износ на стоки. Не така стоят нещата с петрола, на който се пада почти половината от руския износ. Освен това добивът на петрол носи много повече приходи за държавния бюджет под формата на данъци и такси, отколкото добивът на газ.
Какво ѝ трябва на Европа?
Ето защо Европа се нуждае от единна енергийна политика. Европейците трябва да говорят на един глас с Москва и да се представят пред нея като един общ купувач. В този смисъл идеята на полския премиер Доналд Туск е правилна, макар нейното реализиране да е толкова трудно, колкото беше и създаването на банковия съюз. Но накрая и този въпрос беше решен.
Важно е да кажем и още нещо: Европа продължава да полага усилия да се освободи от зависимостта си от фосилните енергийни носители. А времената, когато петролът и газът могат да служат и като оръжие, бавно, но сигурно си отиват.
timur
на 04.05.2014 в 13:52:19 #13Европа е тотално зависима от САЩ и финасовите корпорации ,контролирани основно от еевреи , които фактически упражняват пълен контрол на тях!Публична тайна е,че евреите чрез САЩ се опитват на наложат над целия оостанал свят,своето господство!Но планове те им са олречени на провал,поради възраждането на Русия!! Това от своя страна ще доведе неминиумо до пълния крах на САЩ,световната финансова пирамида!
русофоб
на 04.05.2014 в 13:12:04 #12Тази статия на Дойче веле си е доста неграмотна и примитивна, писана от журналист който си няма и понятие от реалната ситуация. Зависимостта на ЕС от руския газ в никакъв случай не е в тази степен и всичкия руски газ (с изключение на този в България) може да бъде заменен на не много по-висока цена дори веднага. Да не говорим, че потреблението на газ в ЕС постоянно пада поради все по-значимото навлизане на ВЕИ и цените въпреки суматохата в Украйна на борсите за газ са най-ниски от 2010г насам. Явно брокерите не са прочели тази статия на Дойче веле. От лятото на 2015 ако руските подлоги у нас не попречат отново на добива ни от Койнаре и интерконектора ни с Гърция и ние ще можем без руски газ, а от 2018г при ТАП, руски газ изобщо няма да ни трябва, а може да взимаме и доста пари за транзит без да си даваме земята на руснаците за без пари.
el viejo
на 04.05.2014 в 12:49:23 #11Странни и противоречиви по същество твърдения се прокламират от медиите със световно влияние, за ставащите политически събития в света, че човек може и да се обърка, ако не проумее какво става и защо! Особено ярко се вижда, как едни протести на хора борещи се за граждански права и желание да им се даде право на политически избор в един случай се оценяват, като справедливи граждански протести, а когато се провеждат по същият повод от друга политическа сила в същата страна се оценяват от тези медии, като тероризъм! Най-вероятно това се дължи на набиращата скорост тенденция, да не се зачитат общите правила и преобладаващите до сега морални норми при оценка на ставащо политическо събитие. А, събитията вече се диференцират и се прокламира отношението за всяко отделно събитие, взето от Държавното управление на САЩ, което трябва аксиоматично да се приема за единствено правилното. Тези, които не приемат определенията на САЩ за отделните събития по света, вече се обявяват за не демократични и подлежат на санкции и демократизация, по утвърждаващи се методи на САЩ, провеждани само от САЩ, понякога с помощта на НАТО, или с приятелски страни - съмишленици. У нас в България, адаптацията към новият световен ред е повече от добра, съдейки по единодействието на Правителство, Президентство и медиите ни при следване на нарежданията на САЩ за въдворяване на единомислие в света!
Вазов
на 04.05.2014 в 11:46:17 #10friend, Това като изключим Афганистан и Ирак ли? Или измислената War on Terror не се брои, въпреки че донесе мад 1'000'000 цивилни жертви само в Ирак?
мeшyгa
на 04.05.2014 в 11:04:26 #9Курви от ДВ, дори няма да чета пасквила ви. Да пукнете дано сган безродна, еничерска
psp_11
на 04.05.2014 в 10:17:38 #8Bateto | 04.05.2014 09:09 Ами прав си. Но цената на природния газ се формира на базата на цената на петрола, въглищата и индекси. т.е. не е борсова цена от там не е пазарна цена. Единствено ако се направи твърда цена, може да стане ... Но петрола е избран (ясно ти е защо) за енергийна основа и е в долари, а от там всички енергийни производни.
psp_11
на 04.05.2014 в 10:11:44 #7Цената на руския газ да е еднаква за всички страни от ЕС, поиска ресорният еврокомисар Йотингер. ---- 1. За да е една цена трябва транзитна такса да е една за ЕС. А по 3-ти енергиен пакет тов ае невъзможно. 2. Варианта е да се купува от един терминал в ЕС. А Северен поток? 3. Кой ще има монопол за препродаване на този терминал? 4. Ако е на една цена няма как да дойде газ от САЩ, Израел или страна извън Европа, ако цената е примерно $30 МВат. Защо тези чиновници предлагат нещо, което никога не обясняват как ще се получи и до какво ще доведе?
Bateto
на 04.05.2014 в 10:09:24 #6Тази статия на Deutsche Welle е типичен пример за лицемерие и обслужване на интересите на други заинтересовани групи - единствената цел на написаните глупости е да се оказва натиск с политически средства на доставната цена на газа. Европа може да купува откъдето си поиска газ (LNG), прави го от Русия, защото й е най-изгодно! Като толкова държат да има конкуренция, защо не предложиха сами да финансират изграждането на Южен Поток и после всички да имат достъп до тръбата?! Ограничавали конкуренцията на пазара... да не се получи така, че от много конкуренция, както направиха с ТЕЦовете и т.нар. ЕРПта цената на газта да се дигне по пример с тока. Колко плащаме за скъп ток от ВЕИ и приватизираните ТЕЦове?! Защо цената не се формира на пазарен принцип?
velikiat
на 04.05.2014 в 09:37:46 #5Legalen
на 04.05.2014 в 09:36:18 #4"Как Европа да се отърве от руската зависимост? --------------и. А времената, когато петролът и газът могат да служат и като оръжие, бавно, но сигурно си отиват." ------------------------------------------------------------------------------------------------------- Много умно!!! Да не забравяме че и България е в т.н. "Европа" ! Нашите политици, медии и под тяхно влияние голяма част от обществото са против алтернативните енергии (слънце, вятър) а Германия пък има намерение (затварят и атомните централи) да реши своите енергиини проблеми на бъдещето също и чрез тези източници. Дали Стойнев, Орешарски, Станишев и техните съветници имат някакви идеи? Аз знам! Нямат!
Justice for ALL
на 04.05.2014 в 06:26:51 #3Ами просто да изкарат тия технлогии дето ги крият от немай къде си. Така няма да е нужно дори да се използва петрол за транспортни цели. Пак ще има петролна индустрия, но тя ще е само за прозводството на мтериали, като пластмасите. Само около 30% от петрола се използва за транспорт. Останалият се изпозва за един куп продукти, но предимно пластмаси. Пастите за зъби също използват петролни деривати.
трън 4o
на 04.05.2014 в 05:40:09 #2Логично е, Защо тези примати руснаците, да се хранят само от природни ресурси които извличат ? ___________________ Кое е логично бе хамерикански под-примат? Канада се храни благодарение на природните си ресурси, сьщото важи за Австралия, ЮАР та дори Бг. САЩ‌ и Англия са предимно в сферата на финансовите услуги (тоест не произвеждат). С изключение на Китай, Германия и донекьде Япония кой се занимава с производство??? Арабите които само петрол изнасят или ???

Steffen
на 04.05.2014 в 04:30:39 #1AMERIKANSKITE ENERGIINI KOMPANII ISKAT EVROPA DA SE OSVOBODI OT RUSKI PETROL I GAS I DA SE PRIKACHI NA AMERIKANSKI. INTERESA KLATI FESA.
GERMANIA PODPISVA DOGOVORI ZA DOSTAVKI NA AMERIKANSKI ENERGOIZTOCHNICI.
KEF TI DOSTAVKI KEF TI SVOBODA . 