Военната ескалация в севернокорейския конфликт би имала унищожителни последици. И това трябва да е ясно на всички участници, посочва анализаторът от "Франкфуртер алгемайне цайтунг" Клаус-Дитер Франкенбергер, цитиран от Дойче веле.
Още в началото на годината американските експерти оцениха конфликта около севернокорейската ядрена и ракетна програма като най-взривоопасния от всички настоящи конфликти по света. И докато погледите в Германия са насочени към рисковете и опасностите в съседство, американският радар улавя най-вече кризисни сигнали от Източна Азия. Експертите се занимават най-вече с въпроса дали човекът в Белия дом е в състояние да овладее една голяма международна криза или със своята непредсказуемост може да предизвика ескалация, която да завърши с апокалипсис. Днес и широката общественост е наясно с измеренията на източноазиатската криза. Всички виждат колко е ранима южнокорейската столица Сеул например.
Дошло е време за хладен разум
Северна Корея направи опити с междуконтинентални ракети и отправи заплахи срещу тихоокеанския остров Гуам. Американският президент Тръмп от своя страна заплаши режима в Пхенян с "огън и ярост", ако продължи да разработва както досега своята забранена от ООН ядрена и ракетна програма. Няма спор, че в конфликта с един режим, който подтиска собственото си население, отправя агресивни заплахи към съседите си и към САЩ и предизвиква всеобщо неспокойствие с ракетните си тестове, е дошло време за хладен разум.
Дошло е време за експерти, които разсъждават и действат рационално и не позволяват да бъдат провокирани от "ядрения разбойник" на една държава, която прилича на Гулаг. Дошло е време за държавни мъже, които да запазят хладнокръвие и да не се поддадат на реторичните сплашвания, като при това не оставят и капка съмнение в собствените си отбранителни способности. Меко казано, никой не може да бъде сигурен дали Доналд Тръмп е способен да действа рационално. Досега той доста често се водеше от импулсивния си характер и неговото правителство трябваше да върши черната дипломатическа работа, за да заглажда ситиуацията. Затова не е чудно, че напомнянето, че в този конфликт не е възможно военно решение, е отправено преди всичко към Доналд Тръмп. Поне такова е становището на много европейци.
Спиралата на ескалацията
Би било добре обаче да не забравяме кой задвижи спиралата на ескалацията и кой пряко или косвено участва в нея. По времето на Бил Клинтън през 1990-те години САЩ се опитваха да отклонят Северна Корея от курса ѝ на ядрено въоръжаване с различни примамаливи предложения. Северна Корея обаче продължи да блъфира и да разширява съответните си програми. Шестстранните преговори с участието на Китай и Русия също бяха безплодни. Ако американските тайни служби не се заблуждават напълно, то Северна Корея разполага с не една ракета с далечен обсег на действие, която може да достигне до западното американско крайбрежие. Освен това Пхенян може да снабди тези ракети с ядрени бойни глави. Някои от севернокорейските ракети с малък обсег на действие, които могат да поразят Япония или Южна Корея, вече са снабдени с ядрени бойни глави. И ако някои немекват, че от гледна точка на севернокорейския диктатор ядрените оръжия са един вид застраховка за оцеляването му, нито един отговорен политик на някоя демократична държава не може да гради сигурността на собственото си население на тази основа. Това би било твърде опасно начинание.
Главоболия за Пекин
По-скоро трябва да се обърнем към Китай, за когото се твърди, че е последният съюзник на Северна Корея и има влияние върху диктатора Ким Чен-ун. Въпреки че китайското ръководство се присъедини към санкциите на ООН и спря вноса на суровини, Китай си остава най-важният търговски партньор на Северна Корея и доставя на Пхенян жизнено важни и стратегически стоки. Затова не е трудно да си представим, че Северна Корея продължава да разработва своите ядрени и ракетни програми с косвеното и мълчаливо участие на Китай. Междувременно Ким Чен-ун и неговата клика създават сериозни главоболия на Пекин, защото евентуална военна ерупция би имала непредвидими последици за целия регион и защото американската политика става все по-непредсказуема. Въпреки това правителството на Доналд Тръмп трябва да се опита да привлече Китай към съвместни действия срещу диктатора в Пхенян. Фактът, че Северна Корея притежава ядрено оръжие и де факто е ядрена сила, нанася сериозни вреди на политиката за неразпространение на ядрените оръжия. Не е нужно да се стига до катастрофа, за да разберем колко големи са тези вреди. И ако дипломацията трябва да докаже на какво е способна, то нека го стори сега.
Bez masca
на 16.08.2017 в 20:03:29 #12Така е, Дакел. Но корейците са готови да умрат с лидера си. А янките дали са готови?
dakl
на 16.08.2017 в 18:20:18 #11Само в първите минути на евентуалната война в Корейския полуостров от 10 милиония Сеул ще загинат според изчисленията на воените експерти не по малко от сто хиляди души, в т.ч и твърде много американски военни и цивилни лица и това без използуване на ядрено оръжие нито от една от воюващите страни!
MyH4o
на 16.08.2017 в 15:34:10 #10Мълчанието на агнетата може само да поощрява разбойниците. И по-конкретно - световния разбойник, завзел от индианците цял континент с лъжи и геноцид; използвал робски труд за няколко поколения; направил трилиони долари на гърба на държави, които вкарал в световни войни; безчинствал по целия свят и безочливо приемащ се за еталон за прекоряване на човечеството... Сещате ли се кой
Striker
на 16.08.2017 в 15:08:18 #9А за по-големия ядрен разбойник от Кремлин? Там защо ДВ мълчи?
Дуде
на 16.08.2017 в 13:31:42 #8панман и европа, авторът е анализаторът от "Франкфуртер алгемайне цайтунг" Клаус-Дитер Франкенбергер
halo
на 16.08.2017 в 10:41:46 #7Обяснение за комундели и русофилистици: Северна Корея от една страна, Южна Корея и САЩ от друга, до ден днешен са технически във война. Просто не съществува мирен договор. Така че според международното право всички опции са на масата.
pavel-palov
на 16.08.2017 в 09:43:51 #6За сега като ядрен разбойник (военнопрестъпник, престъпления срещу човечеството)може да се нарече само една държава. Всичко останало са хипотези и спекулации.
Bez masca
на 16.08.2017 в 05:52:37 #5Тръмп прекали и това е очевидно. Ще се радвам, ако Пхенян не отстъпи сега и не тръгне да се помирява, докато янките не се откажат изобщо от всякакви санкции срещу Северна Корея. Иначе корейците са готови да умрат заедно със своя лидер. А янките дали са готови? Тилърсън е помолил Русия и Китай да им посредничат в този конфликт. За Русия е логично да се съгласи, но само при условие САЩ да отменят всички санкции срещу нея. Сега всички виждат как главозамайването от световно превъзходство докъде докара САЩ. До ръба на пропастта. Само една ракета да уцели голям американски град - Хюстън или Сан Франциско и край. Няма да има САЩ, а цяло съзвездие от малки държави - щати.
velotRotkiv
на 16.08.2017 в 05:32:57 #4DW за пореден път не изневери на себе си и се насра! news-а пък го избърса и сега всички са щастливи и дезинформирани.... или не?
58eng
на 16.08.2017 в 02:47:24 #3Съвсем реален анализ!!
panman
на 16.08.2017 в 00:26:19 #2Боже, каква простотия! Естествено, от Дойче Веле...
halo
на 15.08.2017 в 22:49:57 #1"Какво би спряло "ядрения разбойник"?" ========================================== Една бомба в ***.... Колкото по-рано, толкова по-добре.