На онлайн пресконференция освободени от плен украинци съобщават за изтезания, унижения и недохранване. Междувременно роднините търсят по руските пропагандни канали следи от живота на изчезналите мъже. Знае се, че бившите защитници на Мариупол страдат особено много, а и никой не знае точния им брой, пише в материал RND.
През юни, говорител на руския министър на отбраната обяви, че повече от 6000 украински войници са военнопленници в Русия. Но подобни твърдения не са надеждни, не могат и да се проверят, тъй като няма връзка с тях. Международният Червен кръст не може да получи достъп.
Случайното изтичане на информация от руските лагери кара роднините да се страхуват от най-лошото. В Украйна помнят и експлозията в лагера "Оленовка", когато загинаха 53 украински затворници. Продължава да е живо подозрението, че този взрив е инсценировка, организирана от охраната на самия затвор.
Днес бивши украински военнопленници публично обвиниха руските военни в сериозни злоупотреби. На онлайн пресконференция бивши бойци от полк "Азов" съобщиха, че войниците са били със счупени кости от удари, за нечовешко отношение и мъчения.
"Съблякоха ни и ни накараха да седнем голи в клекнало положение. Ако някое от момчетата си вдигнеше главата, веднага го биеха", разказва украинският войник Денис Черпуко. Твърди, че е бил "разпитван" в прочутата затворническа колония № 120 в Оленовка. Ставало дума за налагане на фалшиви твърдения, например, че самите украински защитници са бомбардирали театъра в Мариупол.
По този начин руснаците изразходват много енергия, за да накарат затворниците да дадат показания след мъчения и смъртни заплахи, които след това трябва да бъдат използвани като "свидетелски показания" под формата на видеозаписи или признания, вероятно в показни процеси.
Бившият затворник Владислав Шайворонок съобщава за случаи на "жестоки изтезания" - забиване на игли в раните, мъчения с вода.
Тези твърдения не могат да бъдат проверени по независим начин.
Бившите защитници на украинския пристанищен град Мариупол съставляват по-голямата част от затворниците. Около 2600 бойци и медици от стоманодобивния завод "Азовстал" попаднаха в руски плен в края на април, като досега са се завърнали само 95 от тях.
Упоритата съпротива в "Азовстал" се превърна в символ на цялата украинска съпротива, която възхити целия свят, а бойците от "Азов" вече имат почти митичен статут на герои.
Последните украински бойци в Мариупол се предават на 19 май, като им е обещано третиране съгласно Женевската конвенция за военнопленниците и възможност за размяна с руски военнопленници. Сега обаче те са заплашени от показни съдебни процеси като "военнопрестъпници" по съветски образец.
Тъй като роднините нямат никаква информация за съдбата на близките си, много от тях изследват руски пропагандни видеоклипове, в които участват украинци. Това е единственият начин да получат информация за местонахождението на своите хора.
Според доклад на САЩ руснаците разполагат с 21 обекта, в които украински цивилни и военнопленници са задържани, разпитвани и след това прехвърляни другаде. Проучването на Йейлския университет с подкрепата на Държавния департамент на САЩ описва система, в която цивилните лица също се регистрират, преди да бъдат освободени, допълнително задържани или транспортирани до Русия.
Досега само в много редки случаи военнопленници са били освобождавани или разменяни. До този момент са проведени 27 такива размени. Преди това се водят тежки преговори с участието на Червения кръст.
Най-големият обмен е осъществен в края на юни, когато двете страни разменят по 144 военнопленници. Преговорите за размяна на затворници са един от последните дипломатически канали между Москва и Киев от началото на войната.
Разбира се, независимата проверка винаги е трудна, но изглежда, че руските военнопленници в Украйна живеят в много по-добри условия. В интервю за Deutsche Welle (DW) ръководителят на Мисията на ООН за правата на човека в Украйна Матилда Богнер заяви, че условията на задържане на руските военнопленници като цяло са задоволителни.
По време на интервютата на журналистите от DW с трима руски военнопленници присъстваха охранител, психолог от центъра за предварително задържане и други затворници. Лично журналистите от DW останаха с впечатлението, че присъствието на служителите на ареста не оказва влияние върху разказите на затворниците и тяхното желание да говорят.
В разговорите с DW никой от затворниците не се оплака от лоши условия в затвора или нечовешко отношение. Няма обаче и официална информация за това колко руски войници са задържани в Украйна.