Канада определи седем транснационални престъпни организации като терористични образувания и обяви ново партньорство с банки за борба с прането на пари, съобщава "Ройтерс".
Списъкът на терористичните образувания включва "Мара Салватруча, картелът "Синалоа" и "Трен де Арагуа", посочиха от Министерството на обществената безопасност.
Ходът беше предприет ден, след като Съединените щати също определиха "Трен де Арагуа", картела "Синалоа" и други наркокартели за глобални терористични организации.
"Изброените образувания са организирани престъпни групи, които всяват страх сред местното население чрез използване на методи на екстремно насилие и са известни с трафик на наркотици, на хора и на незаконни оръжия", заяви министър Дейвид Макгинти.
"Мерките, които предприемаме, ще предпазят фентанила от улиците и от влизането му в Съединените щати".
Другите изброени образувания са картелът "Голфо", "Фамилия Мичоакана", "Картелес Унидос" и картелът "Халиско Нуева Хенерасион".
В опит да ограничи прането на пари, свързано с трафика на наркотици, Министерството на финансите обяви и ново партньорство с органите на реда, Отава и големите банки в Канада, което ще им позволи да споделят информация за пране на пари и организирана престъпност.
Новоназначеният канадски цар на борбата с фентанила Кевин Бросо даде началото на първата среща на партньорството в сряда, която включва главни служители по пране на пари на големите банки и служители на националната полиция.
Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум вчера заяви след списъка на терористите в САЩ, че ще предложи конституционна реформа, насочена към допълнителна защита на националния суверенитет на Мексико.
На 3 февруари премиерът Джъстин Трюдо заяви, че Канада ще включи картелите в списъка на терористите, след като беше обявено 30-дневно отлагане на митата на САЩ.
Публичните данни показват, че едва 0,2% от целия конфискуван фентанил в САЩ преминава през канадската граница, докато огромната част от него влиза през южната граница на Съединените щати с Мексико.