Украинският премиер Денис Шмихал заяви, че родината му е получила 1,7 млрд. долара (2,3 млрд. канадски долара) от Канада в рамките на инициативата за заем за извънредно ускоряване на приходите (ERA), като е използвала замразени руски активи.
Това съобщи АФП.
"Благодарен съм на Канада и на всички, които участват в тази програма. Настояваме за пълна конфискация на замразените руски средства.
Те са необходими за изплащане на обезщетения на жертвите на агресията и за възстановяване на нашата държава.
Това ще бъде и акт на справедливост, за да се предотвратят агресивни войни в бъдеще", заяви Шмихал в публикация в канала си в Телеграм.
Украинският премиер отбеляза, че от началото на годината Украйна е получила около 17,6 млрд. долара от замразени руски активи, като целта е "да накара Русия да плати за своите престъпления и разрушения".
През месец октомври 2024 г. лидерите на Г-7 се съгласиха да предоставят около 50 милиарда долара заеми на Украйна по множество канали, гарантирани от замаразените руски активи.
oxoo
на 01.07.2025 в 16:03:39 #3Има много поговорки,ето две - с чужда пита помен......,на заем брашно,тъпкано се връща!
ВълкСчадъР
на 30.06.2025 в 22:40:07 #2На преебаните Честито
ВълкСчадъР
на 30.06.2025 в 22:39:41 #1Украйна е получила повече от 17,6 млрд. долара от замразените руски активи от началото на годината, съобщи украинският премиер Денис Шмихал в своя канал в Telegram. Един от последните траншове е получен по-рано днес (30 юни) от Канада и е в размер на 1,7 млрд. долара. Шмихал е в Испания, където се провежда 4-тата Международна конференция за финансиране на развитието под егидата на ООН. Западните държави блокираха към 300 млрд. долара средства на руската държава като санкция заради войната, която Москва започна в Украйна. Основната част от тях (към 222 млн. долара) са в ЕС и по-точно белкийската клирингова къща Euroclear. С решение на Г-7 и на Европейския съвет парите, генерирани от тези замразени активи се предават на Украйна, като първоначалните предложения бяха да бъдат използвани за възстановяване, но след това беше решено, че Киев може да ги ползва по свое усмотрение, включително и за покупка на оръжия. В момента Киев се опитва да купи системи за противовъздушна отбрана (ПВО), за да се защити от руските въздушни удари. Украйна настоява да получи и блокираните активи като компенсация за разрушенията, които нанася Русия на територията на страната. Според изчисленията на Световната банка, Европейската комисия и ООН към края на 2024 година Украйна ще се нуждае от 524 млрд. долара за възстановяване през следващите 10 години. Директните щети, които нанася Русия върху инфраструктурата, транспорта, енергийните съоръжения и индустрията се изчисляват на 176 млрд. долара към края на миналата година.