Канада стана първата страна, която ратифицира искането на Швеция и Финландия за присъединяване към НАТО, съобщи The Canadian press.
Кабинетът на министър-председателя съобщи, че Джъстин Трюдо се е срещнал с колегите си от Финландия Саули Нийнистьо и Швеция Магдалена Андерсон на срещата на върха на НАТО миналата седмица.
В изявление Трюдо казва, че Канада защитава политиката на отворени врати на Алианса за всяка европейска страна, която е в състояние да "изпълни ангажиментите и задълженията на членството".
Посланиците на Финландия и Швеция подадоха официални писма за кандидатстване до НАТО на 18 май, а федералният кабинет на Канада издаде заповеди в съвета на 26 май, упълномощаващи министъра на външните работи да ратифицира протоколите за присъединяване на двете страни.
Камарата на общините също гласува единодушно тази пролет в подкрепа на кандидатурите за членство.
Всички 30 съюзници от НАТО подписаха протоколите за присъединяване на Швеция и Финландия във вторник, като изпратиха кандидатурите за членство на страните от алианса за законодателно одобрение.
Канада умишлено ускори процеса на ратификация и да го направи в рамките на часове вместо обичайните месеци.
Първоначално Турция се противопостави на присъединяването на Швеция и Финландия към Алианса заради това, което нарича подкрепа за кюрдските екстремисти и други терористи, както и заради оръжейното ембарго и неизпълнените искания за екстрадиция. Тя поиска обвързващи обещания и конкретни стъпки за премахване на ветото.
След няколкочасови преговори между лидерите на трите държави на срещата на върха на НАТО в Мадрид обаче, те подписаха споразумение Анкара да свали ветото си. От своя страна Осло и Хелзинки обещаха да не подкрепят кюрдските въоръжени групировки ПКК и YPG. Те също увериха, че няма да подкрепят мрежата на мюсюлманския духовник Фетхуллах Гюлен, която според Анкара стои зад опита за преврат през 2016 г. и която нарича терористична организация с акронима FETO.