Началото на новата година: време за оптимизъм, амбициозни планове за подобряване на света и мрачното подозрение, че първите няколко месеца може да се окажат мизерно преминаване през най-дълбокия зимен мрак.
Но за тези, които се страхуват от предстоящия студ и мрак, има помощ на хоризонта. Изследователи от Канада проучват един прост трик, който се надяват, че ще повиши настроението дори когато дните са къси и във въздуха се усеща студ, обобщи "Гардиън".
"Хората наистина се нуждаят от нещо, което да им помогне да преживеят зимата, особено след Коледа", казва д-р Холи-Ан Пасмор. Тя е психологът, който ръководи изследването в университета "Конкордия" в Едмънтън, Албърта.
"Ако хората изобщо не харесват зимата, те наистина не виждат нищо хубаво в нея."
Между януари и март най-малко 100 доброволци в Едмънтън - град, в който зимните дни могат да означават седем часа дневна светлина и температури до -35С - ще прекарат две седмици в обичайните си занимания, но с една малка промяна.
Участниците ще бъдат инструктирани, докато са навън, да обръщат внимание на естественото сред създаденото от човека - замръзналото дърво до блока, животинските следи по заснежения тротоар, ледените висулки, които висят от покрива на склада - и да записват как се чувстват.
Преди и след изпитването, наречено "Интервенция за забелязване на природата", участниците ще попълнят въпросници, за да могат изследователите да оценят нивата им на тревожност, стрес, щастие, удовлетвореност от живота и усещане за връзка със света. След това те ще установят дали забелязването на природата в застроена среда дава някакъв стимул.
Резултатите на доброволците, както и измерванията на ензим в слюнката, свързан със стреса, ще бъдат сравнени с тези на контролната група, която ще се занимава със своята работа, без да получава указания за промяна на поведението си.
Опитът ще продължи две седмици, за да помогне на хората да си изградят навик да забелязват природата, но може ли такъв прост трик наистина да се надява на въздействие? Простотата на интервенцията не бива да отблъсква хората, твърди Пасмор. "Хората са склонни да подценяват колко добре ще се почувстват, когато забележат природата", казва тя. "Част от това е цялото ни западно общество. Искаме хапче, искаме нещо ново и подобрено, винаги искаме най-новото".
Освен парковете, дърветата и другите растения, Едмънтън е дом на катерици, зайци, койоти, бобри и стотици видове диви птици. В суматохата на ежедневието те лесно остават незабелязани. "Знаем, че хората все повече се откъсват от природата", казва Пасмор. "Една от причините за това е застроената среда, в която живеем, но също така сме залепнали за мобилните си телефони. Честно казано, просто трябва да се огледаме около нас."
Пасмор вярва, че зимата носи свои собствени удоволствия: дърветата блестят от скреж, в снега се виждат следи от животни, цветовата палитра и звуковият пейзаж се променят. Студът е ободряващ, а нощното небе - по-видимо. "По-вероятно е да видите звездите и северното сияние, защото не е нужно да чакате до два часа сутринта", казва тя. "През зимата е много по-възбуждащо да си навън. Винаги съм го възприемала като приключение. Всеки път, когато излезеш навън, е вълнуващо."
graflaskaris201
на 26.12.2024 в 16:00:39 #1Да другари, реалностите са мрачни и трябва човеците трябва да си внушават че са щастливи. Това със сигурност ще проработи в Канада .