Каталуния настоява пред испанското правителство за ново споразумение за провеждане на референдум за потенциалната независимост на региона, който да бъде признат както от Испания, така и от международната общност. Това заяви лидерът на сепаратистите, цитиран от Ройтерс.
Испанското правителство обаче отхвърли предложението.
Те имат онези максималистични стремежи, които абсолютно не се споделят от правителството", каза говорителят Изабел Родригес пред репортери. Но двете правителства ще продължат да говорят за "нормализирането" на отношенията си, допълни тя.
Предложението за споразумението идва малко преди петата годишнина от неразрешения референдум за независимост на Каталуния и в критичен момент за нейното сепаратистко движение, което е помрачено от разделения между умерени и радикали, които заплашваха да разрушат коалиционното правителство.
Испанският премиер-социалист Педро Санчес подкрепя диалога с Каталуния за възстановяване на отношенията, след като хаотичното едностранно искане за независимост през 2017 г. хвърли Испания в най-тежката политическа криза от години.
Въпреки това той остава твърдо против независимостта и досега изключва законен референдум. Испанската конституция блокира разпадането на страната, но някои учени и каталунски сепаратисти твърдят, че може да има правна възможност за гласуване, ако испанското правителство се съгласи.
Подобно предложение на Каталуния имаше и през 2012 г., но то беше категорично отхвърлено от тогавашното консервативно правителство в Мадрид. Богатият североизточен регион проведе референдум пет години по-късно въпреки забраната от съдилищата и издаде краткотрайна едностранна декларация за независимост.
Ръководителят на каталунското правителство Пере Арагонес заяви пред регионалния парламент, че за нов референдум Каталуния се нуждае от подкрепата на Мадрид.
Не се съмнявам, че това е най-бързият и най-ефикасен начин за провеждане на нов вот, защото произтича от поуките от 2017 г. и преодолява трудностите, които не ни позволиха да реализираме резултата преди пет години, каза той.
Той нарече предложението си "най-приобщаващото, демократично и обяснимо за международната общност" и каза, че ще търси подкрепата на всички политически актьори в Каталуния. Арагонес е участвал в преговори с Мадрид и неговата партия, Esquerra Republicana de Catalunya, често е давала гласовете си на воденото от социалистите правителство на малцинството в Конгреса.
Около 52% от каталунците са против независимостта и 41% я подкрепят, според проучване от юни.
ivan-koichev
на 28.09.2022 в 21:29:33 #5"Да, под дулата на сръбските оръжия." Погледната така сега па е под дулото на руските оръжия, тогава защо се пеним ми не признаваме свободните територии?
Somebodyelse
на 28.09.2022 в 18:14:43 #4user avatar 94785 ivan-koichev на 28.09.2022 в 17:55:38 #4 Това го разбрахме Каталунците и Донбасците са сепаратисти,а косоварките какви са? Те под дулото на оръжията ли се отделиха от Сърбия? ----- Да, под дулата на сръбските оръжия.
ivan-koichev
на 28.09.2022 в 17:55:38 #3Това го разбрахме Каталунците и Донбасците са сепаратисти,а косоварките какви са? Те под дулото на оръжията ли се отделиха от Сърбия?
linkaln
на 28.09.2022 в 15:50:46 #2Тия сепаратисти са терористи повлияни от руската анексия
Somebodyelse
на 27.09.2022 в 18:23:24 #1Точно така gdhud! Украинците искаха независимост от Рашистан, но руските фашисти не им даваха и украинците "хванаха оръжие" !