Председателят на Националния избирателен съвет на Еквадор Диана Атамант обяви, след затварянето на избирателните секции, че изборите за президент в страната са били "мирни и безопасни", предаде АП.
Еквадорците избират наследник на досегашния президент на Еквадор - Гилермо Ласо. Той прекрати мандата си, разпускайки Националното събрание, за да избегне импийчмънт.
Гласуването в неделния ден, на 21 август, премина при изключителни мерки за сигурност - секциите бяха строго охранявани от полицаи и войници - над 100 000 души - отчасти и заради убийството на един от кандидатите за президент, извършено този месец.
Става въпрос за кандидат-президент Фернандо Вилявисенсио, който беше убит на 9 август, докато напускаше предизборен митинг в Кито, столицата на Еквадор. Убийството му засили страховете на хората и ги принуди да си остават по-често у дома, за да не стават жертви на грабежи, отвличания, изнудвания, убийства или други престъпления, превърнали се в нещо обичайно в Еквадор.
Даяна Атамант отчете, че по време на изборния ден не е имало насилствени инциденти. Тя обаче отбеляза, че електронната система за гласуване, използвана от еквадорците, живеещи в чужбина, е била обект на няколко кибератаки, включително от Китай, Индия и Бангладеш. Атамант поясни, че инцидентите не са застрашили преброяването на гласовете.
Генерал Фаусто Салинас, генерален командир на Националната полиция, отчете, че в изборния ден един човек е бил арестуван за фалшификация на вота, двама за тормоз и оказана съпротива при ареста, а над 20 - за незаконно носене на оръжие.
Гласуването в Еквадор е задължително и заради това масово еквадорците гласуваха, не желаейки да се занимават с глоби и други неудобства, които ги очакват, ако не упражнят правото си на глас.
Те гласуваха за един от осемте кандидати, които се състезаваха за президентския пост за периода до май 2025 година.
Проучванията сочат за фаворит 45-годишната адвокатка Луиса Гонсалес, която по предварителни данни е получила около 30% подкрепа.
Тя обещава да върне социалните програми, въведени от бившия президент Рафаел Кореа. Най-вероятно обаче ще има балотаж, на който срещу Гонсалес ще се яви един от тримата кандидати, които в момента има приблизително равни резултати - между 10 и 14 процента. Това са Яку Перес, Ото Соненолснер или Ян Топик. Останалите кандидати нямат шансове да продължат на балотаж.
Основните предизвикателства пред бъдещия президент ще са политическата нестабилност, икономическата криза и ръста на насилие, подхранвано от наркотрафика, променили атмосферата в Еквадор, която до скоро бе най-мирната страна в Латинска Америка.