Заместник-министърът на външните работи на Украйна Николай Точицки каза, че Киев се опитва да се сдобие с покана за срещата на Г-20, която ще се проведе в Индия на 9-10 септември тази година.
В сряда индийският външен министър Субраманям Джайшанкар отново заяви, че Украйна няма да бъде поканена на тази среща на върха, съобщава EFE. Той обясни това с факта, че Г-20 се занимава с икономически проблеми, а не с разрешаване на военни конфликти, които трябва да се разглеждат в Съвета за сигурност на ООН.
Според EFE Джайшанкар каза, че девет държави извън Г-20 са поканени на срещата на върха в Ню Делхи: Испания, Бангладеш, Нигерия, Мавритания, Египет, Холандия, Оман, Сингапур и Обединените арабски емирства. Украйна не е сред поканените. Русия е постоянен член на Г-20, така че участието на нейната делегация в срещата на върха не се поставя под въпрос.
Украйна обаче не се е отказала от опитите да получи покана, потвърди Точицки.
"Считаме, че действията на Руската федерация по прекратяване на "зърненото споразумение" е голямо предизвикателство за икономиките не само на африканските и азиатските страни, но и за световните икономики", цитира го "Европейска правда". "Така че ние и партньорите работим, за да бъдем сред поканените - както с Индия, така и с други партньори, които са сред страните, които участват в тази среща на върха."
Според Bloomberg войната в Украйна ще бъде сред въпросите, които ще се обсъждат на Г-20.
През 2022 г. Володимир Зеленски получи покана за участие в големия форум, който се проведе в Бали. Тогава украинският президент участва чрез видеовръзка и разказа на своята "Формула на мира", излагайки план за прекратяване на войната, който предполага пълно освобождаване на всички окупирани от Русия украински територии.
projekt
на 17.08.2023 в 11:33:11 #1всички разбрахме че това с зърното е измама. нищо не е стигнало до Африка. всичко стигна в Европа и затова се оплакват българи, поляци, румънци... защо не закараха зърното в Германия и Австрия. те имат пристанища по Дунав. спокойно можеха да го изпратят. на бедните сомалийци които живеят в Берлин. да го бяха пратили там, германците да го платят и да си го пускат в техния хляб. за пореден път си проличават двойните стандарти и лицемерието на добрите хора от западна Европа. уж всички сме равни, а се оказва че е проблем в западна Европа да се предлагат храни с компрометирани продукти, лошо качество и т.н. за същите обаче не е проблем в Румъния и България да се предлагат храни с по ниско качество, а често и на по висока цена отколкото същите продукти например в Германия, Австрия или Белгия. детски стоки, сухи млека, перилни препарати, дрехи, шоколади.....всичко е с по високо качество в западна Европа. помните ли когато ни обясняваха че това било съобразено с местните вкусове. аз не си спомням някой да обича по некачествени храни, по малко какао в шоколада, по некачествени детски дрехи, по некачествено сухо мляко.....