След встъпването в длъжност на новия американски президент Доналд Тръмп, Украйна очаква да засили сътрудничеството със САЩ за постигане на справедлив мир чрез концепцията за "мир чрез сила".

Това каза украинският външен министър Андрий Сибиха на съвместна пресконференция с нидерландския външен министър Каспар Фелдкамп в Киев, съобщава "Укринформ".

Ръководителят на украинската дипломация отбеляза, че президентските избори в САЩ, които бяха спечелени от Доналд Тръмп, имат "глобални последици и глобално значение".

"Очакваме първите си официални контакти след 20 януари с големи надежди и очаквания. Нашата оценка е, че имаме допълнителни шансове да ускорим постигането на справедлив и всеобхватен мир. Надяваме се също така да получим нов импулс за постигането на тази цел, която, убеден съм, се споделя както от Украйна, така и от Съединените щати", каза Сибига.

Той изрази убеждението си, че постигането на справедлив и всеобхватен мир е в наш общ стратегически интерес.

"И най-ефективният начин да направите това е да подкрепите концепцията за "мир чрез сила". Очакваме по-нататъшното му прилагане", подчерта външният министър.

Ръководителят на украинската дипломация каза, че по време на първата среща между президентите Володимир Зеленски и Доналд Тръмп Украйна се стреми да постигне общи оценки със Съединените щати и общо разбиране за значението на постигането на справедлив мир възможно най-скоро.

Екипът на Тръмп готви два сценария за санкциите срещу руския петрол

Екипът на Тръмп готви два сценария за санкциите срещу руския петрол

Подходът на "моркова или тоягата"

Новоизбрания президент на САЩ сега обмисля два подхода, за да принуди Русия да прекрати военните действия в Украйна. Това съобщи по-рано в четвъртък екипът му.

Ако администрацията на избрания президент прецени, че войната в Украйна е близо до своя край, САЩ ще бъдат готови да направят отстъпки по отношение на руския петролен сектор. По-специално, служителите обмислят възможността за удължаване на лицензите на производителите или повишаване на тавана на цените на руския петрол.

В противен случай екипът на Тръмп ще засили санкционния натиск. Според източници на Bloomberg може да става дума за санкции срещу европейски спедитори и купувачи на петрол от Азия - компании от Китай и Индия.

Засега стратегията за санкционен натиск е в начален етап на развитие. Не е известно към кой от двата подхода клони самият Тръмп.

На 10 януари администрацията на американския президент Джо Байдън наложи санкции срещу руския петролен сектор - най-строгите от началото на войната. Ограниченията включват "Газпром нефт", "Сургутнефтегаз", над 180 кораба от "сенчестия флот" и други компании.

САЩ налагат нови санкции на Русия

САЩ налагат нови санкции на Русия

Сред санкционираните са руски банки и компании, работещи в енергийния сектор на Русия