Китайският вицепрезидент Кси Дзинпин беше избран за заместник-председател на военната комисия на комунистическата партия в страната. Според „Блумбърг", това засилва шансовете му да застане на кормилото на най-голямата нация в света.

57-годишният Кси беше представен на комисията, контролираща двумилионните въоръжени сили на Китай по време на партиен пленум в Пекин. Сегашният президент Ху Дзинтао е минал по същия път през 1999г, като в момента оглавява военната комисия и изпълнява длъжността на генерален секретар на компартията.

През 2012г. предстои важен партиен конгрес, който ще определи новия лидер на Китай и според утвърдената традиция той трябва да е натрупал стаж във военното ръководство.

Новият пост на Кси Джинпин ще му даде повече власт в управлението на втория по големина военен бюджет в света (след този на САЩ). За него се знае, че е работил за въоръжените сили през 80-те години, като част от работата му е била пряко свързана с военната комисия.

Кси е син на бивш вицепремиер на Китай преди това е бил партиен ръководител в източен Китай и по-специално района на Шанхай. Предшественикът му в градската организация Чен Ляогю е бил уволнен и излежава 18-годишна присъда за корупция.

През 2008г. той оглави организацията на летните олимпийски игри в Пекин, а през миналата година - честванията за 60-ия 'рожден ден" на КНР. Кси Дзинпин е доктор по право и има диплома за химически инженер. Женен е за известна китайска певица.

Баща му, Кси Жонгун, е отговорен за разцвета на южната провинция Гунагдонг в края на 70-те години. През 1980г. малкото рибарско селище Шънджън в близост до Хонконг е било превърнато в специална икономическа зона и сега е метрополис с размерите на Чикаго. Смята се, че Кси Жонгун е бил приближен до Дън Сяопин.

Бащата е бил вицепремиер между 1959г. и 1962г, след което е изпаднал в немилост пред Мао Дзедун. Подобно на много деца на китайския елит, Кси Дзинпин е бил подложен на множество репресии през Културната революция (1966-1976г.), сред които и четири престоя в затвора.

Партийният пленум започна на 15 октомври в пекински хотел и заседанията останаха затворени за западни журналисти. На него беше обсъден и новият 5-годишен икономически план на азиатската държава. По информация на „Синхуа", по време на пленума са били оповестени данни за растеж от 10,3% за второто тримесечие в сравнение с миналата година.