Трите основни политически групи в Европейския парламент - Европейската народна партия (ЕНП), Социалистите и демократите (С&Д) и либералите от Renew Europe - постигнаха съгласие да премахнат всички препратки към "македонска идентичност" и "македонски език" от проектодоклада за напредъка на Република Северна Македония, съобщи Андрей Ковачев във Facebook.

Решението бе взето по инициатива на ЕНП и се очаква да бъде подкрепено от мнозинството в пленарна зала през следващата седмица.

Според представители на ЕП теми, свързани с идентичност и език, не следва да присъстват в доклади за страните-кандидати за членство в ЕС, тъй като могат да доведат до разделение и политическо напрежение. Според тях конкретният случай с РСМ е пример за това, особено предвид изказванията на управляващите в Скопие и на премиера Християн Мицкоски, който настоява за "многовековна идентичност и език".

В публикацията си Ковачев посочва, че стремежът на македонските власти е бил, непосредствено преди местните избори, да представят действията си като дипломатическа победа срещу България. Така се е целяло да се оправдаят пред обществото евентуални козметични изменения в конституцията, включително частичното признаване на българите като общност.

Независимо от оказания натиск и интензивно лобиране, евродепутати са категорични, че подобни спорни теми не трябва да намират място в официални документи на Европейския парламент или други институции на ЕС.

Вместо това, според тях, Република Северна Македония следва да спазва двустранния договор с България и да активизира дейността на съвместната историческа комисия - единствената платформа, в която следва да се обсъждат въпроси, свързани с общата история, както е записано в договора.

Северна Македония отрича да използва език на омразата и стои зад червените си линии

Северна Македония отрича да използва език на омразата и стои зад червените си линии

Муцунски: Опасният наратив на София е в синхрон с държавите, които искат да дестабилизират ЕС