Китай планира да разшири космическата си станция от три на шест модула през следващите години, съобщава "Ройтерс".
Целта е да предложи на астронавти от други страни алтернативна платформа за мисии близо до Земята, тъй като ръководената от НАСА Международна космическа станция (МКС) наближава края на живота си.
Китайската академия за космически технологии посочи, че експлоатационният живот на космическата ѝ станция ще бъде повече от 15 години. Това би било повече от 10-те години, обявени по-рано.
Китайската космическа станция, известна също като "Тиенгун", или Небесен дворец, функционира напълно от края на 2022 г., като може да приеме до трима астронавти на орбитална височина до 450 км.
Със 180 метрични тона след разширяването си до шест модула "Тиенгун" все още ще е едва 40% от масата на МКС, която може да побере екипаж от седем астронавти. Очаква се обаче МКС, която е в орбита повече от две десетилетия, да бъде изведена от експлоатация след 2030 г. - приблизително по същото време, когато Китай заяви, че очаква да се превърне в "основна космическа сила".
Миналата година китайските държавни медии съобщиха, че "няколко държави" са поискали да изпратят свои астронавти на китайската станция.
Но като удар по стремежите на Пекин за космическа дипломация, тази година Европейската космическа агенция заяви, че няма бюджетна или "политическа" зелена светлина за участие в "Тиенгун" и отложи дългогодишен план за посещение на европейски астронавти.
"Отказът от сътрудничество с Китай в сферата на пилотирания космос е очевидно недалновиден, което разкрива, че конфронтацията на лагера, воден от САЩ, е довел до нова космическа надпревара", написа тогава "Глобал таймс", китайски националистически таблоид.
"Тиенгун" се превърна в емблема на нарастващото влияние и увереност на Китай в своите космически усилия и в съперник на Съединените щати в областта, след като беше изолиран от МКС. Законът на САЩ забранява всякакво сътрудничество - пряко или косвено - с НАСА.
Русия - участник в МКС, има подобни планове за космическа дипломация, като предполага, че партньорите ѝ в групата БРИКС - Бразилия, Индия, Китай и Южна Африка - биха могли да конструират модул за нейната космическа станция.
Striker
на 05.10.2023 в 12:51:14 #1"Китайската академия за космически технологии" - това е като извадено от комедия )) Следват новини за виетнамската и севернокорейската космически академии, хахаха!