Китайският министър на търговията Уанг Вентао и неговият американски колега ще проведат разговор в близко бъдеще относно търговските и икономически връзки, съобщи във вторник китайската държавна информационна агенция Синхуа, цитирана от "Ройтерс".
Те ще обменят мнения относно двустранните икономически и търговски отношения и ключови въпроси от взаимен интерес, включително ограниченията за електрически превозни средства (EV), съобщи Синхуа.
По време на двудневна среща на работна група в Пекин миналия месец с американска делегация, китайски официални лица изразиха "сериозна" загриженост относно допълнителни тарифи на САЩ, инвестиционни ограничения и санкции, свързани с Русия.
Нов кръг от мита на САЩ върху китайски стоки на стойност 18 милиарда долара, включително електромобили, батерии за електромобили и слънчеви панели, влезе в сила в края на септември, като литиево-йонните батерии поеха тежестта на налозите по стойност. САЩ почти не внасят китайски електромобили.
Митата бяха наложени след преглед от Службата на търговския представител на САЩ на налозите, въведени преди това от бившия президент на САЩ Доналд Тръмп през 2018 г.
Администрацията на Байдън каза, че тарифите са насочени към укрепване на защитата на стратегически местни индустрии от управлявания от държавата свръхпроизводствен капацитет на Китай. Пекин обеща отмъщение.
Китай отдавна обвинява Съединените щати, че ограничават икономическото му развитие и потискат технологичния напредък. Но Пекин остава отворен за разговори и преговори, особено като се има предвид перспективата Тръмп да се върне в Белия дом.
Тръмп каза, че ще обмисли налагането на повече мита от 60% или повече върху китайски стоки, ако бъде избран отново за президент през ноември.
"В отношенията държава-към-държава, номер 1 и всеобхватен въпрос е: съперници ли сме или партньори?" каза Сие Фън, китайският посланик в Съединените щати, на прием в понеделник, в навечерието на Националния празник на Китай.
"Успехът на Китай не трябва да означава провал на Съединените щати", добави Сие.
Отношенията на Китай с Европейския съюз също изпаднаха под ново напрежение, тъй като Брюксел обвинява Пекин, че наводнява европейския пазар с електромобили, които според него са подкрепени от несправедливи китайски индустриални политики и субсидии.
Предвижда се този месец ЕС да гласува за въвеждането на окончателни данъци върху произведените в Китай електромобили.