Съединените щати и Китай имат разногласия и се нуждаят от "задълбочен" и "изчерпателен" диалог, за да намалят недоразуменията и да стабилизират връзките, каза в четвъртък външният министър на Китай Ван И, започвайки дългоочаквано посещение във Вашингтон.

Стоейки до държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън, Ван каза, че двете страни споделят важни общи интереси и предизвикателства, които трябва да разрешат заедно.

"Следователно Китай и Съединените щати трябва да водят диалог. Не само трябва да възобновим диалога, диалогът трябва да бъде задълбочен и всеобхватен", каза Уан, говорейки чрез преводач.

Диалогът ще спомогне за намаляване на недоразуменията, ще спомогне за стабилизиране на отношенията и "връщането им в коловоза на здравословно, стабилно и устойчиво развитие", каза той.

Блинкън отговори: "Съгласен съм с казаното от външния министър".

Преди Ван да говори, Блинкън каза, че очаква с нетърпение конструктивни разговори с китайския си колега.

Тридневното посещение на Ван е последното в поредица от дипломатически ангажименти между двамата стратегически съперници, докато те се стремят да управляват различията си, за да избегнат конфликт. Пътуването основно е да се подготви за очакваната среща на върха между президента Джо Байдън и президента Си Дзинпин през ноември.

Китай и САЩ изглежда подновяват военния диалог въпреки споровете за Тайван и Южнокитайско море

Китай и САЩ изглежда подновяват военния диалог въпреки споровете за Тайван и Южнокитайско море

Ву Сиан: Китай отдава голямо значение на развитието на отношенията

Блинкън и Ван ще продължат дискусиите си в петък.

Конфликтът Израел-Хамас добави нова динамика към изпитателните отношения между суперсилите и Вашингтон се надява, че Пекин може да използва влиянието си върху Иран, за да предотврати ескалация в по-широка война в Близкия изток.

Ван ще се срещне със съветника по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан в петък. Очаква се той също да разговаря с Байдън по време на посещението си в Белия дом, въпреки че не е ясно колко съществено ще бъде тяхното взаимодействие.

Приоритетът на администрацията на Байдън с Пекин беше да предотврати прерастването в конфликт на интензивната конкуренция между двете най-големи икономики и разногласията по множество въпроси - включително търговията, Тайван и Южнокитайско море.

Въпреки това, докато и Пекин, и Вашингтон са говорили за търсене на области, в които могат да работят заедно, а Си каза в сряда, че Китай е готов да си сътрудничи по глобалните предизвикателства.

Политически анализатори в Китай и САЩ казват, че и двете страни споделят интерес от предотвратяване на по-широка война в Близкия изток и че Китай, като основен купувач на петрол, може да упражни значително влияние върху Иран. 

"Китайците със сигурност имат интерес да предотвратят пряка конфронтация между САЩ и Иран, тъй като те са големи потребители на петрол и това би накарало цените да скочат", каза Джон Алтерман, ръководител на програмата за Близкия изток във Вашингтонския център за стратегически и международни изследвания.

"И все пак е малко вероятно китайците да вършат някаква тежка работа тук. Очаквам, че ще искат място на масата, когато битката между Израел и Газа бъде решена, но те не чувстват голяма нужда или способност да ускорят решението."

Ши Инхонг, професор по международни отношения в китайския университет Ренмин, каза, че упражняването на влиянието на Пекин върху Иран е "почти единственото сериозно и практично очакване на САЩ от Китай относно ситуацията в Близкия изток".

Въпреки това Ши добави: "Позицията на САЩ относно Иран далеч не е приемлива за Китай и обратното. Взаимният компромис по този въпрос може да бъде твърде ограничен и малък, за да има някакво значение."

Китай скастри САЩ да не се месят в проблемите му с Филипините

Китай скастри САЩ да не се месят в проблемите му с Филипините

След заявката на Вашингтон, че ще брани Манила