Правителството на Китай заяви в сряда, че неговите патрули на бреговата охрана около група тайвански острови близо до китайския бряг са "безупречни", и отхвърли оплакванията, че качването на тайванска туристическа лодка е предизвикало паника, съобщава "Ройтерс".
Бреговата охрана на Китай започна този месец редовни патрули около контролираните от Тайван острови Кинмен, които са срещу китайските градове Сямън и Куанджу. Двама китайски граждани загинаха, опитвайки се да избягат от бреговата охрана на Тайван, след като лодката им навлезе в забранени води.
Тайван каза миналата седмица, че тайванска туристическа лодка, плаваща от Кинмен, е била качена за кратко от бреговата охрана на Китай, предизвиквайки паника. Тази седмица пет китайски кораба са навлезли в забранени или контролирани води.
Джу Фенглян, говорител на китайската служба по въпросите на Тайван, повтори, че не признава забранени води около Кинмен за рибари и каза, че бреговата охрана не е предизвикала тревога с качването на туристическата лодка.
"Не мисля, че има някаква паника", каза Джу.
Бреговата охрана изпълнява официалните си задължения в "собствените си води" в съответствие със закона, за да поддържа "нормален ред" и да защитава живота и живота на рибарите и пътниците, добави тя.
"Цивилизованото и прозрачно правоприлагане е безупречно", каза Джу.
Тайван, който Китай претендира за своя собствена територия въпреки отхвърлянето на острова, е предпазлив към усилията на Пекин да засили натиска върху Тайпе след избирането на Лай Чинг-те за президент миналия месец. Пекин смята Лай, който встъпва в длъжност през май, за сепаратист.
Китай не признава никакви претенции за суверенитет на Тайван и обвини Тайпе, че е действал "злонамерено", като е причинил смъртта на двамата китайски граждани на рибарската лодка, която се е приближила твърде много до един от силно укрепените острови на Кинмен.
Тайван защити действията си и обвини Китай, че не е успял да контролира правилно рибарските си лодки и да ги спре да навлизат във водите на Тайван около Кинмен, мястото на чести битки по време на разгара на Студената война.
Джу каза, че Тайван е виновен за своите опасни действия.
"Съответните страни в Тайван трябва да зачитат факта, че и двете страни на Тайванския проток работят в традиционни води от дълго време и да спрат да изземват и задържат континентални рибарски лодки по груб и опасен начин."