Китайският директор на фирма, чийто кораб Тайван подозира, че е повредил подводен комуникационен кабел, заяви, че няма доказателства, че корабът е замесен в инцидента, който разтревожи Тайпе, съобщава "Ройтерс".

Бреговата охрана на Тайван съобщи, че е изпратила кораб да разследва информация от телекомуникационния доставчик Chunghwa Telecom, че подводен комуникационен кабел е бил повреден край северното крайбрежие на острова.

На местопроизшествието бил открит корабът Shunxin 39 с китайски екипаж, регистриран както в Камерун, така и в Танзания. Бреговата охрана е поискала корабът да се върне на пристанището в Тайван за разследване.

Бреговата охрана съобщи, че лошото време ѝ е попречило да се качи на борда на кораба за проверка, но "не може да изключи възможността" той да е участвал в дейности в "сивата зона". Не бяха обаче предоставени никакви преки доказателства за това.

Тайван, който Китай счита за своя територия, многократно се оплаква от китайските дейности в "сивата зона" около острова, предназначени да му оказват натиск без пряка конфронтация, като прелитане на балони и драгиране на пясък.

Тайван разследва щети по подводен комуникационен кабел

Тайван разследва щети по подводен комуникационен кабел

Подозренията падат върху кораб с китайски екипаж

Тайванското цифрово министерство информира, че морският кабел е бил прекъснат на 3 януари, но услугата не е била засегната след активирането на резервните кабели.

Разменени са радиокомуникации с кораба, който е регистриран на хонконгската компания Jie Yang Trading.

Директорът на компанията Гуо Венджие отрече всякакво участие на кораба, но потвърди, че е бил в района. Той уточни, че тайванските власти не са задържали плавателния съд след радиообмен с капитана

"Няма никакви доказателства", изтъкна Гуо и отхвърли обвинението, че е отговорен за щетите. "Говорих с капитана на кораба и за нас това беше нормално пътуване".

Инцидентът разтревожи служителите по сигурността на Тайван, които тази седмица трябва да информират базираните в Тайпе дипломати по въпроса.

"Трябва да информираме всички, че подобно поведение не засяга само Тайван. То може да засегне и международните комуникации", заяви високопоставен служител по сигурността на Тайван. "Това е от значение за интересите на много страни".

Тайван се тревожи относно уязвимостта на подводните комуникационни кабели след инциденти и оплаквания от страна на балтийските държави след нахлуването на руските сили в Украйна през 2022 г.

Финландия откри уличаваща котва на дъното на Балтийско море

Финландия откри уличаваща котва на дъното на Балтийско море

При разследването за скъсаните захранващи кабели

Миналия месец президентската канцелария на Тайван проведе първото си "настолно" учение с участието на правителствени агенции извън въоръжените сили, симулирайки сценарии като военна ескалация с Китай и прекъсване на международните морски връзки.

През 2023 г. два подводни кабела с контролираните от Тайван острови Мацу, които се намират близо до китайския бряг, бяха повредени, което остави без интернет техните 14 000 жители.

Тогава властите съобщиха, че първоначалните констатации показват, че китайски риболовен кораб и китайски товарен кораб са причинили повредата, но няма доказателства, че Пекин умишлено е засегнал кабелите.

През последните години Тайван работи за укрепване на капацитета си за справяне с извънредни ситуации - от бедствия до военни конфликти, включително алтернативни комуникации като сателити, в случай че международните му морски кабели бъдат прекъснати.