Китай ще увеличи разходите си за отбрана с 12,7% през тази година. Това съобщи говорител на въоръжените сили в Пекин, цитиран от АП. Изявлението дойде ден преди началото на Националния народен конгрес, в рамките на който ще бъде представен следващият 5-годишен план за развитие на страната.

Ли Жоасинг подчерта, че връщането към двуцифрения ръст на военния бюджет не е заплаха за другите държави. Въпреки това САЩ, Япония и Южна Корея разкритикуваха Китай за липсата на сътрудничество и диалог по военно-политическите въпроси.

През 2011г. азиатската държава ще похарчи 91,5 млрд. долара за ново военно оборудване и повишаване на заплатите на кадровия състав с до 40%. Народната освободителна армия на Китай е най-голямата в света, но разходите й са значително по-скромни от тези на американските въоръжени сили.

Анализатори обаче смятат, че реалният бюджет на китайската армия е поне два пъти по-голям от обявеното и далеч надминава скромните 6% от общия бюджет и 2% от БВП.

След известно забавяне на растежа през 2010г., през тази година Китай планира да инвестира голяма част от парите за отбрана в амбициозната си програма за „невидим" за радарите изтребител,  строежа на нови подводници и модерни бойни кораби, както и оборудването на първия й самолетоносач. С нарасналия си военен потенциал Китай ще може и по-ефективно да изпълнява операции зад граница от типа на евакуацията на 32 000 китайци от Либия.

Въпреки че официалната позиция на Пекин е, че страната единствено иска да се защитава, през последните месеци имаше ред случаи, в които китайски кораби и самолети навлизат на територията на съседни страни и особено такива, с които Китай има неуредени гранични въпроси.

Още преди началото на обсъждането на новия 5-годишен план много китайски дисиденти се оплакаха от репресии и опити да бъде ограничена възможността им за свободно изразяване. Очаква се да бъдат представени мерки за борба с 4,9-процентовата инфлация, която според властите е причинена от високите цени на световните пазари, спекулата и шума в медиите.