конфуцийКитай ще връчи за пръв път в четвъртък своята собствена награда за мир, съобщи СиЕнЕн. Първият лауреат на наградата „Конфуции" ще бъде бившият тайвански вицепрезидент Лиен Чан, допринесъл за подобряването на двустранните отношения. Това е своеобразен отговор на решението китайският дисидент Лю Сяобо да получи Нобеловата награда за мир.

Сътрудниците на Чан бяха силно изненадани от новината. „Знаем кой е Конфуций, но не знаем нищо за наградата", коментираха от офиса на тайванския политик. В създалата се ситуация вероятно и двете церемонии, тази в Пекин и тази в Осло, ще протекат без носителите на съответните награди.

„Конфуции" включва премия от 15 хил. долара и, според организаторите, ще се дава на продължителите на делото на древния мислител. Случайно или не - отличието ще бъде връчено ден преди Нобеловата награда.

„Китай е велика нация заради дългогодишното влияние на концепцията на Конфуций за мира. Искаме да покажем азиатската визия за световен мир", заяви Тан Чанглу, председател на комитета по награждаването.

Той добави, че „Европа е пълна с малки държави, които са се сражавали помежду си през вековете. Не искаме хора, които не разбират мира да развалят тази концепция". Тан не даде повече информация за хората зад наградата „Конфуции", като уточни единствено, че тя се дава от неправителствена организация.

Комитетът разпространи неясно съобщение с критериите за избор на победител. Номинираните през тази година са Нелсън Мандела, Бил Гейтс и Панчен Лама - тибетски будистки лидер, лоялен на Пекин.

Китай реагира остро на решението на Нобеловия комитет да даде наградата за мир на Лю Сяобо на 8 октомври. Припомняме, че писателят и общественик излежава 11-годишна присъда за за "призоваване към свалянето на държавното управление". Официални представители многократно нарекоха дисидента „обикновен престъпник" и видяха в награждаването му заговор срещу страната.

Китайски бизнесмен пръв предложи конкурентна награда за мир в коментар, публикуван в проправителствен вестник на 17 ноември.

Говорителят на правителството Лиу Жияин заяви, че награждаването на престъпник е създало „1,3 млрд. дисиденти" в Китай. „Често подчертаваме нуждата от борба за свобода на словото. Китайското гражданско общество трябва да помисли над идеята за награда „Конфуции", за да покаже на света нашата представа за мир и човешки права", заяви той.

Китай предупреди, че ще има „последствия" за страните, които посетят петъчното връчване на Нобеловите награди в Осло. Говорител на външното министерство в Пекин съобщи, че 100 държави са подкрепили бойкота на награждаването.

От Нобеловия комитет коментираха, че са поканили представители на 65 държави и общо 19 са отказали. Сред тях се нареждат "лидери" в областта на свободното слово като Русия, Саудитска Арабия, Пакистан, Иран и Ирак. Тан Чанглу отказа да съобщи кои страни ще уважат връчването на наградата „Конфуции".