Гордана Силяновска-Давкова положи клетва като първата жена президент на Северна Македония в неделя и веднага разпали отново дипломатически спор със съседна Гърция, съобщава АП.

На церемонията в парламента на страната Силяновска-Давкова нарече страната си "Македония", а не както е конституционнотото ѝ име "Северна Македония".

Това накара гръцкия посланик София Филипиду да напусне церемонията по встъпването в длъжност. По-късно гръцкото външно министерство излезе с изявление, в което се казва, че действията на новия президент нарушават споразумение между двете държави. Те излагат на опасност както двустранните отношения, така и перспективите на Северна Македония да се присъедини към Европейския съюз (ЕС).

Председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен също укори избора на Силяновска-Давкова.

"За да продължи Северна Македония по успешния си път към присъединяването към ЕС, от първостепенно значение е страната да продължи по пътя на реформите и пълното спазване на своите обвързващи споразумения, включително Споразумението от Преспа", публикува тя в X, като се позовава на споразумението от 2018 г. между Северна Македония и Гърция.

В Гърция: Северна Македония изостава в 8 области по споразумението от Преспа

В Гърция: Северна Македония изостава в 8 области по споразумението от Преспа

Не се съобразява с изискването за Северна, не е премахнато слънцето от Вергина и показва карти на "Велика Македония"

Няколко часа по-късно фон дер Лайен все пак публикува поздравленията си към новия президент: "Поздравления, Гордана Силяновска-Давкова, че станахте първата жена президент на Северна Македония. Вашето лидерство идва в решаващ момент, когато страната ви напредва в реформите си и продължава по пътя си към ЕС. Очаквам с нетърпение да работя с вас."

Използването на името "Македония" предизвиква силна гръцка реакция, като Гърция обвинява северната си съседка в присвояване на част от историята си.

Десетилетният спор беше разрешен през 2018 г., когато двете страни подписаха споразумение и беше прието конституционното име "Северна Македония". Тогава Гърция оттегли възраженията си срещу присъединяването на Северна Македония към НАТО и кандидатстването за членство в ЕС.

Това споразумение беше подписано от лявоцентристкото правителство на Северна Македония, против волята на дясноцентристката опозиционна група ВМРО-ДПМНЕ, към която принадлежи Силяновска-Давкова. Опозицията спечели безпроблемно както президентските, така и парламентарните избори миналата седмица.

Силяновска-Давкова е шестият президент, откакто малката балканска държава получи независимост от Югославия през 1991 г.

Снимка 664673

Източник: EPA/БГНЕС

"Не можех да си представя, че ще получа такова доверие от над 560 000 граждани. Все още не мога да повярвам. Аз ще бъда президент на всички граждани. Ще се опитам да оправдая тези хиляди гласове, които са не само най-красивият подарък за рождения ми ден, но и най-голямото задължение, което съм имал в живота си. Време е за обединение", каза Силяновска-Давкова, като се позова на факта, че официално беше уведомена за резултата в събота - на 71-ия си рожден ден.

По-голямата част от нейното обръщение беше фокусирано върху жените и тяхната роля в обществото, обещавайки да "феминизира" и "европеизира" страната. "С помощта на нас, жените, вие, мъжете политици, също ще се промените и Македония ще стане достойно място за живеене", каза Силяновска-Давкова.

След полагането на клетва в парламента, пред официалната резиденция на президента се състоя церемония по предаване на длъжността.

ВМРО-ДПМНЕ печели изборите в РСМ

ВМРО-ДПМНЕ печели изборите в РСМ

Страната ще има за първи път жена за президент - Гордана Силяновска

Силяновска-Давкова, депутат в предишния парламент и университетски професор и адвокат, беше кандидатът на дясноцентристката коалиция, водена от ВМРО-ДПМНЕ, и победи действащия президент Стево Пендаровски с 69% от гласовете на балотажа миналата сряда. Избирателната активност беше 47,47%, над прага от 40%, необходим, за да се направят изборите валидни и да се избегне повторно гласуване.

Силяновска-Давкова и Пендаровски също се сблъскаха през 2019 г.

Припомняме, че споразумението с България също е сред проблемните теми за ВМРО-ДПМНЕ. 

"Ще се заемем със задачите си тук и ще чакаме и ще чакаме някой разумен ( в София - бел.ред.), с когото да разговаряме. Аз не виждам от какво е отстъпила България. Двустранен договор да бъде част от преговорна рамка с ЕС е прецедент. Добросъседските отношения са нещо различно и се определят от международни критерии".

Това бяха част от основните послания на лидера на победилата на изборите в Скопие партия ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски. Той даде интервю пред македонската телевизия "Канал 5"

Мицкоски коментира и позицията на служебния премиер Димитър Главчев, че България няма да прави повече отстъпки пред Северна Македония.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ остават на различни позиции за българите в Конституцията

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ остават на различни позиции за българите в Конституцията

Избирателната активност към 17 часа достигна 40%, нужни, за да се обяви вотът за легитимен

Председателят на македонската партия ВМРО-ДПМНЕ дори посочи, че не вижда защо е страшно да има още един анекс към Договора с България, в който да се види какви принципи ще се представят и с какво ще се влезе в тези разговори.

"При концепция като сегашната, ние нямаме намерение да подкрепяме Договора с България", закани се Християн Мицкоски.

Той дори повтори, че не вярва Договорът за приятелство и добросъседство с България да е "истинският процес" на присъединяване на РСМ към Европейския съюз.

"Нямаме ясен план освен гола реторика, че трябва да им вярваме на ЕС, но, господа, вярваме ви повече от 20 години." Така Християн Мицкоски намекна, че ще окаже натиск над ЕС за нов план за преговорния процес.

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ обявиха на България, че ще подкрепят промените в конституцията

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ обявиха на България, че ще подкрепят промените в конституцията

На срещата с тогавашния български премиер Кирил Петков

Председателят на ВМРО-ДПМНЕ дори даде да се разбере, че исканите от България промени в Конституцията ще станат факт, едва след като Северна Македония стане член на ЕС.

"Не приемам ултиматуми от ЕС, с които македонският народ ще плати за грешките на някои неразумни политици", посочи Християн Мицкоски.

Той се закле, че е първият, който иска да види родината си в ЕС.