Предложението за конституционни изменения с отложен ефект е оценено от експерти и много лидери на Европейския съюз (ЕС) като изключително. Никой не губи нищо, каза президентът на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова в интервю за "Канал 5".
Тя посочи, че в рамката за преговори не е указано до кога трябва да се направят конституционните изменения.
"Ние гарантираме, че ще включим и българите сред другите, и те няма да ни спъват, за да може това изменение да влезе в сила възможно най-скоро и разбира се, че ще посегнем към изменението по този начин", каза Силяновска-Давкова.
Тя подчерта, че като опозиция по това време, те не са били консултирани и не са видели рамката за преговори и заключенията по френското предложение и че ако тогава е било призовано за единство с опозицията, отношенията щяха да бъдат различни.
Що се отнася до това дали все още вярва, че тези заключения могат да бъдат променени, Силяновска-Давкова каза, че не може да каже, но че не може да приеме да се призовават депутатите да гласуват за нещо, което противоречи на Договора за ЕС и на Договора от Лисабон.
"Имам няколко предложения, може би тълкуване, насока, в духа на най-важното - критериите от Копенхаген, те да могат да бъдат основа за вето, но разговори за история, за идентичност, за култура, споразумения, разногласия, абсолютно не могат да бъдат условие, каза Силяновска-Давкова.
На въпрос за срещите с българския президент Румен Радев и българския премиер Росен Желязков и дали имат разбиране за нашите притеснения като държава, президентът каза, че не би се срещнала втори път с някого, ако не демонстрира уважение и интерес.
Трите основни политически групи в Европейския парламент - Европейската народна партия (ЕНП), Социалистите и демократите (С&Д) и либералите от Renew Europe - постигнаха съгласие да премахнат всички препратки към "македонска идентичност" и "македонски език" от проектодоклада за напредъка на Република Северна Македония, съобщи Андрей Ковачев във Facebook.
Решението бе взето по инициатива на ЕНП и се очаква да бъде подкрепено от мнозинството в пленарна зала през следващата седмица.
По талибански начин се изтрива македонската идентичност и македонският език от доклада на ЕП. Това дочакахме като народ в 21 век. Това ни причиниха Буяр Османи Димитър Ковачевски, Боян Маричич и останалите. Това заяви премиерът на РСМ Християн Мицкоски.
Мицкоски посочи, че за пореден път е станало ясно, че проблемът не е само вписването на българите в конституцията, а е много по-дълбок. Той призова всички, които са внушавали, че с промените в конституцията ще се решат проблемите на страната, да се извинят.
Социалдемократическа партия на Македония (СДСМ) обвини премиера Мицкоски, че е допуснал заличаването на македонския език от доклада на Европейския парламент, което според партията представлява тежък удар срещу националната идентичност и европейската интеграция на страната.
Forrest Gump
на 04.07.2025 в 07:29:14 #2Предложението за конституционни изменения с отложен ефект е оценено от експерти и много лидери на Европейския съюз (ЕС) като изключително
Това, ако се приеме като условие за членство на РСМ в ЕС, ще означава само едно
mtl1
на 04.07.2025 в 05:31:43 #1Най-накрая да им го кажат в прав текст: забравете за македонската си идентичност и македонския език ако искате да сте европейци... Нито Гърция ще го позволи това заиграване с македонската карта, нито пък България. Като нямаш карти, пасувай си и си кротувай...