Насилието в Сирия, противопоставящо новото сирийско правителство на Ахмед Шаара срещу друзската общност, насочи вниманието към малобройното, но влиятелно малцинство. Разположени в Ливан, Сирия, Йордания, Израел и окупираните от Израел Голански възвишения, друзите заемат специална ниша в сложната политика на региона.
Израел посочи защитата на друзите като причина за атаките си срещу силите на ислямисткото правителство тази седмица.
Друзите са араби, които следват религия, произлизаща от клон на исляма. Те пазят известна степен на тайна относно практикуването на своята вяра, която се е появила през 11 век и включва елементи от исляма и други философии, като наблягат на монотеизма, прераждането и стремежа към истината, пишат в свой обяснителен текст от "Ройтерс".
Някои твърдолинейни сунитски мюсюлмани ги смятат за еретици. Временният президент на Сирия Ахмед Шараа, ислямист, който някога е бил част от Ал Кайда, ги нарече част от сирийската общност и обеща да защити правата им в реч в четвъртък.
Сирийските друзи са концентрирани в югозападната част на страната в района на Суейда, граничещ с Йордания, и в райони на провинция Кунейтра, близо до окупираните Голански възвишения. Те живеят и в предградието на Дамаск Джарамана. В Израел друзите живеят предимно на север и във възвишенията. В Ливан те са концентрирани в планински райони, включително Хуф и Алей, и други като Хасбая в Южен Ливан.
Въпреки че са малко малцинство, друзите често са играли изключително важна роля в политиката на страните, в които живеят.
В Израел друзите наброяват 150 000. За разлика от палестинските арабски граждани на Израел, много друзи служат в израелската армия и полиция, включително по време на войната в Газа , а някои са достигнали висок ранг, което означава, че гласовете им не могат лесно да бъдат игнорирани от политическото ръководство на Израел.
Докато повечето друзи в Израел се идентифицират като израелски граждани, над 20 000 души, живеещи в Голанските възвишения, все още се идентифицират като сирийци и имат тесни връзки със семействата си от другата страна на границата.
Изправени пред призиви от израелски друзи да помогнат на сирийските друзи, израелските лидери посочват защитата им като причина за многократните си нападения срещу Сирия тази година.
Смята се, че населението на друзите в Сирия наброява около 1 милион души. Те проведоха някои протести срещу Башар Асад след избухването на войната през 2011 г., но между тях и Дамаск имаше малък конфликт, тъй като той се съсредоточи върху опитите си да потуши въстанието в районите със сунитско мнозинство.
След свалянето на Асад през декември, търканията с ръководените от ислямистите власти са разпалвали сражения няколко пъти.
Докато някои лидери на друзите настояват за споразумение с Дамаск, други се обявяват категорично срещу Шариата, по-специално шейх Хикмет ал-Хаджари, който призовава за съпротива срещу правителствените сили и се обръща към световните лидери, включително израелския премиер Бенямин Нетаняху, по време на насилието тази седмица.
Някои друзски фигури критикуват този подход.
Ливанският лидер Уалид Джумблат, един от най-видните политици от друзинската общност в региона, отхвърли идеята, че Израел защитава сирийските друзи. Той предупреди срещу призивите за международна закрила и призова за национално единство на Сирия.
Израел бомбардира Сирия често, когато Асад беше на власт, опитвайки се да намали влиянието, установено от Иран и подкрепяните от Иран групировки, разположени там, за да му помогнат в борбата с бунтовниците.
Израел представи новото сирийско правителство като джихадистка заплаха, заявявайки, че няма да му позволи да разположи сили в Южна Сирия. Израел заяви, че иска да избегне всякакво враждебно натрупване на границата си, като същевременно обеща да защити друзското малцинство.
Израелски войски също така окупираха сирийска територия, съседна на Голански възвишения от декември насам.
В четвъртък Шараа заяви, че Израел насърчава разделението сред сирийците, обвинявайки го, че се стреми да "разруши единството на нашия народ", заявявайки, че "последователно е атакувал нашата стабилност и е създавал раздори между нас след падането на предишния режим".
projekt
на 17.07.2025 в 19:15:53 #2Поредните глупаци които си разтуриха държавата. САЩ и Израел "обещаха" демомрация. Виждаме последиците. Десетки хиляди избити , загубени територии, разрушена страна, бивш лидерна АлКайда е "президент"...... Това е поредния "успех" - Ирак, Сирия, Либия, Афганистан..... Украйна....
Forrest Gump
на 17.07.2025 в 18:36:22 #1Умнокрасивите мaлoумници са в ступор
Последно, сирийското правителство демократично ли е или не