Лидерът на сирийските бунтовници Ахмад ал-Шара каза в събота, че Израел използва фалшиви претексти, за да оправдае атаките си срещу Сирия, но че той не се интересува от участие в нови конфликти, тъй като страната се фокусира върху възстановяването след края на управлението на Башар ал-Асад, съобщава "Ройтерс".
Шара - по-известен като Абу Мохамед ал-Голани - ръководи групата Хаят Тахрир ал-Шам (HTS), която свали Асад от власт миналата седмица, слагайки край на петдесетилетното управление на семейството с желязна ръка.
Оттогава Израел се премести в демилитаризирана зона в Сирия, създадена след арабско-израелската война от 1973 г., включително сирийската страна на стратегическата планина Хермон, която гледа към Дамаск, където превзе изоставен сирийски военен пост.
"Израелските аргументи станаха слаби и вече не оправдават последните им нарушения. Израелците ясно прекрачиха границите на ангажираност в Сирия, което представлява заплаха от неоправдана ескалация в региона", каза Шараа в интервю, публикувано на уебсайта на сирийската телевизия , проопозиционен канал.
"Умореното от война състояние на Сирия, след години на конфликт и война, не позволява нови конфронтации. Приоритет на този етап е възстановяването и стабилността, а не въвличането в спорове, които могат да доведат до по-нататъшно унищожение."
Той също така каза, че дипломатическите решения са единственият начин за гарантиране на сигурност и стабилност и че не са желани "непредвидени военни приключения".
Относно Русия, чиято военна намеса преди почти десетилетие помогна да наклони везните в полза на Асад и която даде убежище на сваления лидер по-рано тази седмица, Шараа каза, че нейните отношения със Сирия трябва да служат на общи интереси.
"Настоящият етап изисква внимателно управление на международните отношения", добави той.
Израел, който заяви, че не възнамерява да остане там и нарича нахлуването на сирийска територия ограничена и временна мярка за гарантиране на сигурността на границите, също е извършил стотици удари по запасите от стратегически оръжия на Сирия.
Няколко арабски страни, включително Саудитска Арабия, ОАЕ и Йордания, осъдиха това, което те нарекоха превземането от Израел на буферна зона в Голанските възвишения.