От редакцията на news.bg бе поискан право на отговор от Прессекретариат на Посолството на Алжир в България по повод публикацията на Посолството на Мароко у нас от 14 май под заглавие "Дипломатическо напрежение между Кралство Мароко и Кралство Испания". Публикуваме позицията без редакторска намеса.

Членовете на т. нар. "Асоциация за българо-африканско и европейско сътрудничество" (БАФЕВРО) и "Международна платформа за отбрана и подкрепа на Мароканска Сахара", които се преструват, че не знаят нищо за конфликта, противопоставящ Западна Сахара и Кралство Мароко от 1975 г. насам, е трябвало да се позоват на Организацията на обединените нации и Африканския съюз, на който Сахарската арабска демократична република е член съосновател, за да коригират невярната си информация.

Би било от полза за уважаемите читатели на news.bg да бъдат осведомени за това, че конфликтът за Западна Сахара е въпрос на деколонизацията, съгласно резолюциите на ООН и на Африканския съюз, свързани с предоставянето на независимост на колонизираните народи. Нормите и утвърдената практика в международните отношения са заложили правото на самоопределение като основополагащ принцип в съвременното международно право.

Следва да се припомни, че още през 1975 г. Международният съд постановява, че фактите не "потвърждават съществуването на връзка на териториален суверенитет между територията на Западна Сахара от една страна и Кралство Мароко [...] от друга страна", потвърждавайки по този начин приложимостта на резолюция 1514 (XV) на Общото събрание на ООН относно деколонизацията на Западна Сахара и, в частност, прилагането на принципа на самоопределение въз основа на свободно изразената автентична воля на народа на Западна Сахара.

Също така, Организацията за африканско единство, чийто правоприемник е Африканският съюз, потвърждава систематично от I960 г. насам в своите резолюции "неотменното право на африканските народи, вкючително на народа на Западна Сахара, на самоопределение и национална независимост", съгласно Хартата на организацията.

Ясно е също така, че опирайки се на неверни твърдения, тези псевдо-асоциации умишлено свеждат един международно-правен въпрос, свързан с освобождението на последната колония в Африка, до фиктивен въпрос за териториална цялост.

Що се отнася до бежанските лагери в Тиндуф (Алжир) за жители на Западна Сахара, избягали от мароканско колониално преследване и насилие, те се намират под защитата на ООН чрез Службата на Върховния комисар за бежанците и се ползват с хуманитарната подкрепа на Европейския съюз и някои от държавите-членки на ЕС.

Относно присъствието на президента на Сахарската арабска демократична република и генерален секретар на фронта "Полисарио" в Испания, следва да се позовем на декларацията на испанския министър на външните работи, Нейно Превъзходителство Аранча Гонзалес Лайя, която заяви, че "президентът Гали е приет в болница в Испания по хуманитарни причини и ще напусне Испания след края на болничния си престой".

И накрая: Алжир, който е страна по всички конвенции и договори, свързани със защитата на човешките права, следи за спазването на тези права на своя територия.

Прессекретариат на Посолството на Алжир в България