Сръбският премиер Воислав Кощуница се противопостави решително на подписаното от сръбския вицепремиер Божидар Джелич в присъствието на президента Тадич Споразумение за стабилизация и асоциация с Европейския съюз.

"Новото правителство ще анулира това решение като антидържавно", заявява Кощуница.

Споразумението за стабилизиране и асоцииране бе подписано по-рано днес, след като на среща в Люксембург министрите на външните работи на общността взеха решение да подкрепят европейския път на страната.

Новото правителство на Сърбия и новият парламент веднага ще анулират нелегитимния подпис на Тадич. Никога ние няма да позволим от името на Сърбия на никого да се подпише под независимостта на Косово. Затова днешният подпис не означава абсолютно нищо", се казва в разпространено изявление на Воислав Кощуница.

Никога ние няма да позволим от името на Сърбия на никого да се подпише под независимостта на Косово. Затова днешният подпис не означава абсолютно нищо. 

В момента Сърбия се готви за предсрочни парламентарни избори. Те ще се състоят на 11 май, след като страната изпадна в сериозна политическа криза, предизвикана от обявяването на независимостта на Косово.

Противници на споразумението и европейската интеграция са опонентите на действия президент Борис Тадич са от коалицията Демократична партия на Сърбия - Нова Сърбия, с лидер Воислав Кощуница, Сръбската радикална партия и още няколко по-малки политически формации.

"Борис Тадич със своя подпис под договора опозорява не толкова Сърбия, а преди всичко самия себе си", заявява още Кощуница. По думите му този подпис е „антиконституционна и антидържавна постъпка и допълнително той е напълно незаконен и нелегитимен".

Воислав Кощуница заявяваше по-рано, че би приел стратегия за асоцииране на Сърбия към ЕС само при условия, че в Споразумението за стабилизация и асоциация присъства изрична точка за признаване от страна на Брюксел на Сърбия в нейната териториална цялост, т.е. с Косово в нейния състав.

По мнението на премиера признаването на независимостта на Косово от 17 държави-членки явно е разглеждане на Сърбия и Косово като две отделни държави.