Коя Европа иска Тръмп, помислете върху това. Съединените щати и Европейският съюз изглеждаха на ръба на търговска война до сряда, но успяха да успокоят нещата след среща между президента Тръмп и председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, пише в свой анализ Washington Post.
На съвместна пресконференция в "Роуз Гардън" в Белия дом Тръмп и Юнкер обявиха плановете си да премахнат ескалацията с кризата, предизвикана от решението на Тръмп да удари с мита, износа на алуминий и стомана от ЕС. Двамата се съгласиха да се ангажират с нова двустранна търговска сделка.
През юни Юнкер обяви решението на Тръмп да наложи мита като "лош ден за световната търговия". В сряда той приветства "един добър ден за трансатлантическо партньорство".
I came for a deal, we made a deal. The EU continues to stand up for free and fair trade. My joint statement with @realDonaldTrump: https://t.co/JISJJ1CWR2 pic.twitter.com/GMpS0ZL5Ul
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) 25 юли 2018 г.
Уютът и приятелството на този миг са малко изненадващи. По-рано през месеца, Тръмп направи силна седмична обиколка през Европа, по време на която нарече Европейския съюз "враг", сякаш подкрепи крайнодясната опозиция в редица големи европейски държави и разтревожи съюзниците си със срещата с Владимир Путин.
По отношение на търговията, Тръмп до голяма степен се придържа към протекционизма, представяйки своята нация като жертва на икономическия ред, независимо от обширните документи и статистика, представени му от експерти и дипломати, посочващи обратното.
До сряда следобед, няколко от главните икономически съветници на Тръмп вярваха, че президентът е на ръба на ескалация и търговска война, като обяви 25 процента мита. Четвъртък сутрин, обаче, изглежда, че кризата е предотвратена. "Обективно това е добра новина", коментира водещ евродипломат.
Но все още има много скептицизъм относно трайността и значимостта на "пробива" на Юнкер с Тръмп. Изглежда, че отстъплението от търговската война е по-скоро отговор на молбите на републиканските лидери, страхуващи се от изборите и победа през ноември, отколкото отражение на истинска промяна в мисленето на Тръмп.
"Анкети, публикувани вчера, показват, че Тръмп се превръща в основна движеща сила на републиканските кандидати в три щата от Средния запад, които са силно зависими от селското стопанство тази година", коментира журналистът Джеймс Хоман.
Духът на съвместното изявление на Тръмп и Юнкер също изглежда съвсем не в стил Тръмп. "Обещанията, които Тръмп и Юнкер направиха за нулеви тарифи и нулеви субсидии за индустриални стоки, приличат много на трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство - сделка, договорена от администрацията на Обама, която Тръмп преди това отхвърли. Дали Тръмп наистина е готов да я прегърне сега, когато единствената голяма промяна е, Европа да купи повече соя?", обясняват журналистите Хедър Лонг и Стив Муфсън.
Мария Демерцис, заместник-директорът на "Брюжел", базиран в Брюксел мозъчен тръст коментира, че действията е сряда не отразява по-големите усилия на ЕС за противодействие на Белия дом.
Брюксел се стреми да развие нови връзки навсякъде, включително да постигнат мащабна сделка за свободна търговия с Япония и оспорват тарифите на администрацията на Тръмп в Световната търговска организация.
"Ако отидете и сключите сделка с Тръмп, трябва да помислите как това се вписва в стратегията. Такава сделка би могло да навреди според мен, на онова, което се опитвате да направите в по-широк план", обяснява Демерцис.
"За пръв път този президент и тази администрация признаха Европейския съюз и Европейската комисия за преговарящ партньор при равни условия. Въпреки това, нещата може лесно да се променят от гневен туит на Тръмп в бъдеще", допълва Констанс Стелзенмюлер от института "Брукингс".
Obviously the European Union, as represented by @JunckerEU and the United States, as represented by yours truly, love each other! pic.twitter.com/42ImacgCN0
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 25 юли 2018 г.
След като напусна Тръмп и Белия дом, Юнкер се обърна към дипломати в Центъра за стратегически и международни изследвания. Там бившият министър-председател на Люксембург направи изявленията за солидарност и приятелство, нормално за европейските лидери, които посещават Съединените щати. Той възхвалява загиналите американски войници, които освобождават континента през Втората световна война и приветства проспериращия мир издигнат от пепелта на този конфликт, за който Вашингтон е помогна..
"Връзката между Съединените щати и Европейския съюз е уникална. Тя е изградена върху споделена история, споделени ценности, споделени интереси", коментира Юнкер, който подари на Тръмп картина на военно гробище в Люксембург, където е погребан генерал Джордж С. Патън младши. "Уважаеми Доналд, нека си спомним нашата обща история", допълни той.
Но по отношение на Европа, постоянната тема на мандата на Тръмп е неговата готовност да постави под съмнение тази "обща история" и тези "споделени ценности".
Действията на Юнкер не означават кой знае колко за президент, който изразява ненавист към многостранните сделки, отхвърля съвместни действия по въпроси за изменението на климата, заплашва миграцията и мълчаливо подкрепя крайно десните партии, които се развиват, тъй като живите спомени за нацизма и фашизма избледняват.
"Един от най-важните показатели е позицията показана от президента и посланика на президента в Германия за това кои са предпочитаните съюзници на тази администрация", добавя Стелзенмюлер, позовавайки се на Ричард Гренал, американският пратеник в Берлин, който проявява очевидно приятелска позиция към антимигрантски партии и политици на континента.
Comon Sense
на 27.07.2018 в 13:31:23 #1...жертва на икономическия ред ... е България, не САЩ Крайно време е Българското провителство да провежда политика на протекционизъм, Да ама НЕ - продължават да разпродават, дават концесии на чужди фирми или на български "хайдуци", никой от които не допринася за развитието на Българската икономика и просперитета на българския народ. И сега, след като развитите европейски държави и други, създадоха миграционна криза, пак страни като България ще плащат за това. СТИГА. Защитете интересите на България и българите. Престанете да лакействате управници.